ZÁŘÍ

Kamiony projížděly Moravskou Třebovou

Moravská Třebová – První zářijový den začala ve městě uzavírka pětatřicítky. Veškerá doprava ve směru od Mohelnice vedla tak přes Třebovou, a to jen kousek od centra. Policie proto posílila hlídky u přechodů. Provoz řídily nové semafory.

Kavárna je plná moderní techniky

Svitavy – V parku Jana Palacha se otevřela veřejnosti nová moderní kavárna pojmenovaná po rodákovi Oskaru Schindlerovi. Přestavba staré stodoly stála zhruba dvacet pět milionů korun. Z Evropské unie město získalo devět milionů korun.

Nosí nové náramky proti útočníkům

Svitavy – Zdravotní sestry v nemocnici si poprvé navlékly speciální náramky. Díky nim si v případě krizové situace přivolají pomoc. Ochrání je mimo jiné před agresivními pacienty.

Prezident s manželkou navštívil okres

Svitavy – Na návštěvu svitavského okresu přijel prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Nejprve se zastavili v Cerekvici nad Loučnou, kde na ně čekali lidé na hřišti. Poté zamířili do Březové nad Svitavou, do Bystrého na radnici a do Domova na zámku. Svoji návštěvu zakončil prezidentský pár v Poličce v pivovaru a v podniku na výrobu hasičské techniky.

Unikáty v muzeu a drezurní koktejl u zámku

Litomyšl – Město ožilo dalším vrcholem oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město. Muzejníci připravili ojedinělou výstavu unikátních exponátů, které se váží k historii města. Předměty dokonce střežila policie. V zámeckých zahradách se uskutečnil drezurní koktejl. Spolek paní a dívek rozdával na nádvoří bábovky.

Jan Vondál oslavil 103. narozeniny

Rychnov na Moravě – Nejstarší obyvatel svitavského okresu Jan Vondál oslavil sto tři let. Starý pán miluje koně a dokonce je jako amatérský umělec maloval.

Věřící se vydali na setkání s papežem

Svitavy – Desítky věřících ze svitavského okresu se vydaly za papežem Benediktem XVI., který přijel na návštěvu České republiky. Lidé si nenechali ujít bohoslužbu v Praze, ale většina jich zamířila na setkání do Brna. Poličským papež dokonce požehnal kříži, který patří do děkanského kostela.

ŘÍJEN

Restaurují figury z olomouckého orloje

Litomyšl – Místní restaurátor Jiří Látal společně s Lenkou Tučkovou a Monikou Bělohlávkovou opravili první figury z olomouckého orloje.

Policista s kumpány ubili otce čtyř dětí

Svitavy – Okresem otřásl hrůzný násilný čin. Parta sedmi útočníků, z nichž jeden byl policista, ubila k smrti muže z vesnice u Svitav. Domnívali se totiž, že ukradl jednomu z nich nakladač. Otce čtyř dětí doma zbili a odvezli v autě pryč. Muž zemřel jen několik kilometrů od domova v příkopě u silnice. Policista a jeden jeho kumpán jsou ve vazbě a čekají na soud. Hrozí jim výjimečný trest. Mladá vdova s dětmi odešla z okresu a ze strachu tají nové bydliště. Policie dosud neví, jestli měl mrtvý muž krádež bagru skutečně na svědomí. Stroj se nenašel.

Fenomén z Malé Hané, Biskupické kaléšek

Biskupice – Stovky lidí se sjely do vesnice na Malé Hané. Konal se tu totiž jedenáctý ročník oblíbeného festivalu slivovice Biskupické kaléšek.

Litomyšlští radní chtějí zúžit pětatřicítku

Litomyšl – Radní přišli s novým nápadem. Chtějí zúžit silnici I/35 na průjezdu městem. Důvod? Plánují, že z části silnice udělají odstavné parkoviště. Ředitelství silnic a dálnic ani lidem se ale návrh nelíbí.

Doprava z Čech na Moravu se zastavila

Moravská Třebová – Svitavský okres zasáhla v polovině října sněhová kalamita. Nejhorší situace panovala na Hřebči. Kvůli opravě mostu byl uzavřený tunel. Na objízdné trase přes Hřebeč popadaly pod tíhou sněhu desítky stromů. Doprava na hlavním tahu z Čech na Moravu zkolabovala. Auta stála v koloně až k Janovu. Krizový štáb rozhodl o uzavření silnice, protože padaly další stromy a v úseku šlo už o život. Policie a kraj stanovily objízdné trasy. Pro osobní auta vedly přes okolní obce. Kamiony ale například do Olomouce musely přes Brno. Uzavírka silnice trvala tři dny.

Při pokeru využil Martin matematiku

Dolní Újezd – Martin Kabrhel z vesnice u Litomyšle si z evropského šampionátu v pokeru v Rakousku přivezl pohádkovou výhru. Vyhrál 4,76 milionu korun.

Třebovou jezdilo sedmnáct tisíc automobilů

Moravská Třebová – Městem projíždělo semdnáct tisíc aut denně, protože silnice I/35 byla kvůli opravě mostu zcela uzavřena. Uzavírka skončila v polovině listopadu.

Silnici R35 smazali ze sedmi katastrů

Litomyšlsko – Vyvrcholil spor o rychlostní silnici R35. Nejvyšší správní soud v Brně uznal námitky zemědělce Jana Vaňouse z Bohuňovic. Jde o šest set metrů silnice. Podle zmocněnce pro výstavbu R35 Ivo Tomana problémy způsobili radní Litomyšle, když chtěli, aby komunikace vedla dále od města.