ČERVEN

Koclířovští zvolili nového starostu

Koclířov – Ve vesnici u Svitav skončila dlouhá vyjednávání a Koclířov má nového starostu. Obec vede třicetiletý Jaromír Lenoch.

Volili jsme do Evropského parlamentu

Svitavy – Obyvatelé okresu přišli k volbám do Evropského parlamentu. Účast ale nebyla velká. V okrese vyhrála ČSSD. Do urny vhodila lístek i stoletá Marie Talandová z Poličky.

Třebovští se vzdali šance na miliony z Unie

Moravská Třebová – Zastupitelé se vzdali šance na získání dotace z Evropské unie na vybudování kongresového centra z objektu bývalé dětské nemocnice. Budovu nabídli k prodeji, zájemci se ale nenašli.

Mnohatunový Kaddish postavili do zahrad

Litomyšl – Kamiony přivezly do města dvě největší sochy od Aleše Veselého. Dva jeřáby usadily do Klášterních zahrad sochu Kaddish.

Smetanovu Litomyšl zahájil prezident

Litomyšl – Jedenapadesátý ročník festivalu Smetanova Litomyšl zahájil prezident Václav Klaus. Festival byl nejdelší ve své historii. Čítal třicet pořadů. Došlo při něm také k symbolickému předání předsednictví v Evropské unii Švédsku.

Nad pětatřicítkou zakroužil vrtulník

Svitavy – Na řidiče ve svitavském okrese poprvé dohlédla policejní hlídka z vrtulníku, který je vybavený kamerou a obrazovkou. Záznam z kamery přenáší zvláštní systém do policejního automobilu na zemi.

V zahradnictví našli ampule, jedy to nebyly

Moravská Třebová – Hasiči a policisté zasahovali v bývalém zahradnictví v Udánkách. Správce konkurzní podstaty tu totiž objevil ampule s nápisy nebezpečných jedů. Specialisté si vše odvezli, ale podle výsledků vyšetřování šlo o planý poplach. Jednalo se o vzorkovnice s náhradními látkami.

Rozhledně Pastýřce požehnal kaplan

Moravská Třebová – Nad městem se turistům otevřela zbrusu nová rozhledna Pastýřka. Stojí v místě, kde již byla vyhlídka německých turistů. Z rozhledny jsou vidět i Jeseníky.

Dopalná v Biskupicích letos poprvé

Biskupice – Statek ve vesnici ožil malohanáčtinou. František Václavek s přáteli tu uspořádal první ročník Dopalné. Připomněli, že skončila sezona pálení, ale také oživili nářečí, které dnes umí jen málo lidí.

Rolníci blokovali provoz na silnici I/35

Svitavy – Zemědělci blokovali s technikou pětatřicítku. Protestní jízdou od Hřebečského tunelu do Moravské Třebové a zpět upozornili na špatnou situaci v českém zemědělství a především na nízké výkupní ceny mléka.

Silný liják vytopil domy na Třebovsku

Moravská Třebová – Nad městem a okolím se přehnal silný liják. Vytopil sklepy mnoha domů. Do terénu vyrazili profesionální i dobrovolní hasiči.