DUBEN

Astronomové rokovali v Litomyšli

Litomyšl - V rodném městě Zdeňka Kopala se sešli astronomové. Dovezli dalekohledy a uspořádali pro veřejnost pozorování oblohy. V pásmu přednášek vystoupil i Jiří Grygar.

Centrum Bohuslava Martinů otevřeno

Polička – Centrum Bohuslava Martinů se slavnostně otevřelo veřejnosti. Turisté i badatelé tady najdou zajímavou expozici a bohaté archivy. V centru se nachází také dobová školní třída významného hudebního skladatele.

Fotí Klause, zachytila i Baracka Obamu

Moravská Třebová – Fotografka Petra Zápecová dostala životní příležitost. Získala akreditaci pro fotografování amerického prezidenta Baracka Obamy.

Vrtulníkem přiletěl Vlastimil Picek

Moravská Třebová – Dne vzdělanosti se na střední vojenské škole zúčastnil i náčelník Generálního štábu Armády České republiky Vlastimil Picek. Jednal s vojáky o budoucnosti vojenského školství.

První romská královna krásy ve Svitavách

Svitavy – V multifunkčním centru Fabrika se uskutečnila historicky první soutěž krásy Miss Roma. Korunku na slavnostním večeru nakonec získala Jaroslava Poláková. Večerem provázel moderátor Richard Samko z České televize.

Lupiči chtěli ukrást bankomat v centru

Moravská Třebová – Město zažilo 23. dubna dramatické chvíle. Tři maskovaní muži se pokusili z Komerční banky na náměstí ukrást bankomat. Naštěstí se jim to nepodařilo, vyrušila je hlídka strážníků. Na útěku zapálili zloději dodávku. Policie lupiče dodnes nedopadla.

Slovenská kultura a květinová show

Moravská Třebová – Festival Dny slovenské kultury zahájila populární skupina The Backwards ze Slovenska. Dvorana muzea byla úplně vyprodaná. Program festivalu doplnila také oblíbená květinová show. Festival je největší svého druhu v zemi. V Moravské Třebové se koná už čtrnáct let.

KVĚTEN

Strakovští recesisté oslavili svátek práce

Strakov – První máj oslavili ve vesnici u Litomyšle stylově. Průvodem. Lidé vyjeli s ozdobenými traktory, s mávátky a dokonce vypustili holubice míru.

Desítky mažoretek pochodovaly Třebovou

Moravská Třebová – Město hostilo celostátní soutěž mažoretek. O postup do finále tu soutěžilo sedmnáct skupin z celé republiky. Místní dívky ale nakonec skončily pod stupni vítězů.

Požehnání na hranici dvou krajů

Jevíčko – Tři faráři vysvětili boží muka nad městem v místě zvaném Triangl ve směru na Velké Opatovice. Muka stojí na hranici dvou krajů i okresů.

Gymnazisté vyhráli s robotem v Americe

Litomyšl – Trojice studentů Marek Votroubek, Jan Král a Petr Bubeníček z litomyšlského gymnázia vyhráli se svým robotem na mistrovství světa v americké Nevadě. Robot dokáže přenášet a vyhledávat věci. Mladíkům se díky vítězství otevírají dveře na americké univerzity.

Nový deštníkový rekord padl v Poličce

Polička – Na náměstí vytvořili pracovníci informačních center nový český rekord. Z bílých a zelených deštníků sestavili velké logo „i“. Dvaasedmdesát lidí rozevřelo nad hlavami 112 deštníků.

Starostové upozornili na diskriminaci

Svitavy – Vesnice ze svitavského okresu se připojily k celostátnímu protestu proti diskriminaci malých obcí. K cedulím s názvem obce přimontovali starostové nápis: Daňově diskriminovaná obec.

Připomněli tragickou leteckou havárii

Jevíčko – Na Malé Hané uctili památku obětí letecké havárie. Před šedesáti lety se přehnala nad regionem bouře a během ní nad Jevíčkem havarovaly dva letouny. V každém zahynulo sedm lidí.

Den s Deníkem v Moravské Třebové

Moravská Třebová – Mobilní redakce Svitavského deníku dorazila na náměstí do Třebové. Se zástupci radnice a obyvateli jsme diskutovali nejen o společenském sálu, ale také o dalších problémech.

Setkání osobností a největší hospoda

Litomyšl – Poslední květnová sobota byla ve městě ve znamení oslav. Radní pozvali na číši vína známé osobnosti. Přijel scénárista Ladislav Pecháček, sochař Olbram Zoubek a mnoho dalších. Na náměstí poté otevřeli hospodu s nejvyšším stropem na světě. Lidé se bavili až do noci na mnoha místech Litomyšle.

Obří sochy Aleše Veselého v Litomyšli

Litomyšl – Extravagantní sochy akademika Aleše Veselého dorazily na kamionech do města. Začala unikátní výstava v rámci festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl.