Dnes jde již o ojedinělý projekt s dlouhou historií. Odpolední slunko minulý čtvrtek přivítalo první účastníky letošního setkání. Postupně vítal starosta města Miloslav Sejkora a Bert Kisjes z Holandska všechny delegace  – Ströbek (Německo), Kirchheim (Rakousko), Kilingi Nomme (Estonsko), Tommerup (Dánsko), Mellionec (Francie), Palkonya (Maďarsko), Wijk aan Zee (Holandsko). Dlouhá a únavná cesta neubrala na vřelosti přivítání mezi již mnoholetými přáteli a známými. Krátké informační setkání a účastníci  festivalu se stali novými členy domácností v Bystrém, Trpíně, Olešnici, Rovečném, Víru a Jimramově.

Soutěže hasičů

V pátek ráno po snídani, byla připravena pro část poznávací procházka v okolí Bystrého, která dala účastníkům nové informace o kraji a jeho typických produktech nebo o celé České republice. Trpín ukázal svým maďarským přátelům krásy Litomyšle včetně zámku a klášterních zahrad. Rakouská část si prohlédla z venku i zevnitř přehradu Vír. Po dopoledních výletech přišel vhod český řízek a stal se energetickým základem pro odpoledne plné her na nově rekonstruované hasičské zahradě.  Ukázka zásahu SDH Bystré přinesla i předzvěst, jakým směrem se budou ubírat soutěže pro vybraná čtyřčlenná družstva všech zemí. Sestříknutí terče pomocí džberové stříkačky, nesení vody na nosítkách a pití třetinky litru na čas určilo vítěze z řad Rakouska asi proto, že mezi nimi byli právě dobrovolní hasiči. Malířské týmy měly za úkol charakterizovat svoji zemi na staré dveře, a tak během odpoledne vznikla na zahradě malá galerie. Skupina Lufr se vrátila na folkovou scénu v nové podobě a nikoho po celý večer svými písničkami nezarmoutila a mnohé vrátila do mládí na tanečním parketě.

Na sobotu byly nachystány pro všechny delegace v Bystrém workshopy (taneční a pěvecký). Setkání o využití volného času pro seniory, kterého se zúčastnil také režisér Vojtěch Jasný. Dále byly připraveny prohlídky s výkladem v kostele a v Brtounově chaloupce, kde sídlí ševcovské minimuzeum. Ve školní kuchyni a okolí se připravoval mezinárodní oběd. Každá země připravila obědy pro část účastníků festivalu. Mořské ryby s rýží, míchané brambory se smaženým masem, guláš, zákusek s čokoládou a další jídla se objevila na talířích.

Evropské trhy

Evropské trhy zahájili hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, iniciátor myšlenky Kultury evropského venkova  Bert Kisjes a starosta Bystrého Miloslav Sejkora. Všichni se shodli na tom, že vesnice je velmi důležitým prvkem jak pro člověka, tak je základním prvkem ve státoprávním uspořádání. Trhy prezentovaly jednotlivé obce Evropy a jejich regiony. Ochutnávka makrel z Holandska, sekané a špeku z Rakouska, vína a salámu z Maďarska, sýrů a tmavého chleba z Estonska, palačinek  z Francie, párečků z Německa, oříšků a škvarků z Dánska, utopenců a klobás z České republiky byla malou ukázkou nabídky na jednotlivých stáncích. Zájem byl o vše i o holandský stánek s výměnným obchodem – věc dáš, věc si vezmeš. Lidé si povídali, nakupovali, bavili se a nevadila jim kulturní a jazyková různorodost. Odpoledne pokračovalo na hasičské zahradě kulturním vystoupením Základní umělecké školy Bystré, po kterém následovalo vystoupení jednotlivých delegací. Největší ohlas zanechalo taneční vystoupení žen z Estonska a zpěv z Holandska. Právě oni byli iniciátory hudebního turné Music tour, ze kterého vzniklo DVD. Bylo předáno jak zástupcům jednotlivých vesnic, tak panu Jasnému a bývalé starostce Bystrého Haně Sejkorové. Večer pokračoval zábavou s živou  hudbou.

Neděle přinesla do Bystrého jistý smutek, protože se vědělo, že něco bude končit. Mezinárodní ranní mše v bysterském kostele zakončila další kulturní počin minulého týdne, a to vysvěcení betlému, který bude každý rok součástí Vánoc v jiné zemi  Kultury evropského venkova. Poděkování, loučení, drobné dárky, objetí a mnohdy slzy ukončily další ze setkání této akce.

Jiří Feltl