Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů měli včera v Moravské Třebové. Děti z některých základních škol svitavského okresu soutěžily na školním hřišti, v tělocvičně i v krytém bazénu na základní škole Palackého. „Do klání se zapojilo třicet šest jednotlivců a padesát šest žáků ve družstvech," sdělil hlavní organizátor třebovského kola Roman Cápal.

Medicinbal jedničkou

Děti soutěžily v několika disciplínách, nejpřitažlivější pro ně byl zřejmě hod medicinbalem. „Hod s medicinbalem mi jde nejlépe, proto je to má nejoblíbenější disciplína," řekl žák osmé třídy Martin Jančák z hostitelské školy, která mimochodem v loňském roce vyhrála tuto soutěž v rámci celé České republiky.

Se silným družstvem soutěžila také svitavská základní škola T. G. Masaryka. „Děti, které sportují, se rády hýbou i mimo školu. Ty, co tělocvik a pohyb nemusí, si hledají výmluvy, proč sedět raději u počítače nebo televize a jsou línější i ve škole," konstatovala učitelka Božena Hendrychová. O výhodách pohybu se snaží přesvědčit všechny. „Vysvětlujeme jim zápory, které plynou z nedostatku pohybu," prozradila učitelka Hendrychová.

Zatímco pro většinu dětí byl nejpřijatelnější disciplínou hod medicimbalem, pro Štěpána Maruše ze Svitav to je jednoznačně plavání. „Chodím plavat i ve svém volném čase, takže počítám s dobrým výsledkem. Snad ale zvládnu v pohodě i další soutěže," řekl mladý plavec.

Diváky byli kamarádi i rodiče

Dětem fandili i rodiče. Milan Hájek podporoval svoji dceru a její kamarády. „Vedeme ji ke sportu a podporujeme její všestrannost, zatím dělá více sportů," přiznal tatínek Hájek. Ne všem dětem, které byly na hřišti, je sport a pohyb blízký. „Mě sport nebaví, na pohyb moc nejsem. Raději sedím u počítače nebo se dívám na televizi. Tělocvik nemusím," přiznala Kristýna Pokorná. Právě aby takových dětí bylo co nejméně, organizují pořadatelé soutěž Odznak všestrannosti olympijských vítězů.

Olympionička 
je optimistkou

„Dnešní děti nejsou jiné, než byly kdysi, jen mají širší nabídku možností. Pohyb je ale i pro ně přirozený a měli bychom ho podporovat," řekla známá olympionička, atletka Šárka Kašpárková. Je podle ní na učitelích a trenérech, aby dokázali děti nadchnout pro sport tak, aby je to bavilo. A to je také jedním z důvodů, proč vznikl projekt, který teď běží po celé republice. „Jde o to, abychom děti učili sportovat zábavnou formou, o něco bojují a vidí u toho, že se zlepšují a motivuje je to k dalšímu sportování," tvrdila Šárka Kašpárková.