„Nemáme dostatek informací o tom, kolik se na tuto službu doplácí. Musíme také vědět, na co konkrétně peníze půjdou. V případě, že bychom požadavek akceptovali, mohly by podobné nároky vznést sousední kraje Olomoucký nebo Vysočina, jejichž vrtulníky v kraji také využíváme,“ řekla krajská radní za zdravotnictví Markéta Tauberová.

Podle ní zodpovídá za službu především stát, který ji zřídil, a on by proto také měl nést odpovědnost za její financování. Podobně jako v Pardubickém kraji chybí letecká záchranka také v krajích Karlovarském a Zlínském.

„V minulosti jsme na leteckou záchranku nikdy nepřispívali, tato praxe nebyla zavedena ani za dob okresních úřadů,“ podotkl náměstek hejtmana Roman Línek.

To potvrdil i mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. „Roční ztráta naší letecké záchranky je šest milionů korun, po Pardubickém kraji chceme, aby se na ní podílel třetinou,“ dodal mluvčí.

Oba kraje chtějí požádat ministerstvo zdravotnictví, aby situaci systémově řešilo. Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Marka Obrtela by letecká záchranka měla být i v Pardubicích.
Náklady provozu vrtulníků platí stát, lékařskou posádku poskytují krajské záchranné služby a její výkony hradí zdravotní pojišťovny.

(kim, čtk)