Jde především o Piráty, kteří po loňských komunálních volbách získali posty v řadě radnic v Pardubickém kraji.

Svitavy svou historicky první protialkoholní vyhlášku zavedly po volbách v prosinci. Právě navzdory opozičním Pirátům, kteří mají v 26členném zastupitelstvu jen tři křesla. A když ji město po prvních zkušenostech nyní chtělo upřesnit, postavili se také proti. I když koalici nepřehlasovali. Byli proti z principu. Ten by se dal shrnout do jediného slova: svoboda.

Je to totiž podle nich vedle dalších nařízení a zákonů a vyhlášek další krůček k omezování osobních svobod. Taková cesta do pekel dlážděná dobrými úmysly.

Omezování svobody

„Je to omezování osobní svobody pro občany, kteří se chovají slušně. Dokazování v této věci je navíc velmi složité. V praxi je daná vyhláška neúčinná. Položte si otázku jak lze poznat že máte v lahvi/plechovce, alko nebo nealko?“ namítal lídr svitavských pirátů Vojtěch Fadrný.

V případě protialkoholních vyhlášek, namířených všeobecně proti narušování veřejného pořádku a proti bezdomovcům, se podle něj s vaničkou vylévá i dítě.

„Půjdu s přáteli po náměstí a nemůžeme spolu v klidu popíjet láhev vína nebo pivo z kelímku? Z principu se nám to nelíbí,“ namítají Piráti s tím, že strážníci mají páky, jak s vagabundy v ulicích zatočit jinak.

Svitavští Piráti nejsou zdaleka osamoceni. Jejich kolegové v Praze, kde mají i svého primátora, chtějí zmírnit tamní protialkoholní vyhlášku. Ta zakazuje veřejné popíjení na několika stovkách míst v celé metropoli. Podle nich je vyhláška jednak neúčinná, jednak obtížně vymahatelná a ještě omezuje slušné obyvatele Prahy, proti kterým nebyla namířena.

Podobný postoj mají (nejen) svitavští Piráti vůči městským kamerovým systémům. „Je to velký bratr a hrozí jeho zneužití,“ tvrdí Fadrný.

Většina lidí je však evidentně jiného názoru. Deník na téma kamerových systémů, které se svobodou souvisí podobně jako protialkoholní vyhlášky, dělal nedávno anketu mezi čtenáři. Ta je však v postoji k této otázce nechala chladnými.

Kamery chtějí lidé také

Většina lidí je totiž za kamery v ulicích ráda. Desítky dopadených pachatelů trestné činnosti, které se díky záběrům podařilo usvědčit, je pro ně silný argument. Dvojsečnost sledování občanů na každém kroku si uvědomují i mnohé radnice, prevence kriminality je však pro ně bližší košilí než kabát (riskantní) svobody. Pokud člověk ví, že je prostor monitorován, většinou si své zamýšlené lumpárny rozmyslí.

„Zavání to sice Orwellem, ale nedá se nic dělat, doba je taková a kamery v boji proti zločinnosti pomáhají,“ napsal do diskuse Deníku Zdeněk Strnad. Podobný názor měla většina dalších diskutujících.