Ve městě, kterému se dříve přezdívalo český Manchester, už toho po textilním průmyslu příliš nezbylo. První nová vlaštovka je přesto na obzoru. Zdejší Střední škola uměleckoprůmyslová rozšířila, přesně po třech letech, nabídku opět o obor Oděvnictví - konstrukce oděvů. Od září se znovu mohou středoškoláci vzdělávat v tradičním odvětví, jehož „výukový kabát“ má nyní výrazně pozměněný a modernizovaný střih.

Iniciativa přišla z kraje

Pro klesající zájem žáků se ústeckoorlická umprumka musela s jedním ze svých zavedených oborů v roce 2007 rozloučit. V rámci optimalizace školské sítě má ovšem vedení Pardubického kraje v úmyslu oděvnictví do Ústí nad Orlicí opět vrátit. „Iniciativa vzešla nedávno od našeho zřizovatele, Pardubický kraj připravuje změny v síti svých škol. Byli jsme dotázáni, zda máme možnost znovu otevřít obor Oděvnictví - konstrukce oděvů, a to už od počátku dalšího školního roku,“ vysvětluje Zdeněk Rössler, ředitel školy, a podotýká: „Vyučujeme zde velice blízký uměleckoprůmyslový obor Design oděvů. Máme tedy ideální podmínky pro propojení uměleckého oboru s průmyslovým.“

Výuka oděvnictví má v Ústí nad Orlicí desítky let trvající tradici. Pod uměleckoprůmyslovou školu patřilo dříve učiliště textilky Perla, nechyběly obory krejčí a švadlena, později konfekce. Odvětví ale v posledních letech zaznamenává pronikavé změny, a tak ani výuka nemůže zůstat na místě. „Její nová podoba může vzniknout díky tomu, že nastoupily rámcové vzdělávací programy. Do oboru oděvnictví nám to umožnilo dát například dějiny odívání, návrhářství, zůstávají předměty jako konstrukce oděvů. Zvýšil se prostor pro využití informačních technologií. Součástí výuky bude i výuka grafických systémů a prezentace,“ vypočítává ředitel.

Přihlášky do poloviny března

Zájemci o studium oděvnictví mohou podávat přihlášky do 15. března, přijímací řízení se uskuteční v dubnu a na stránkách školy www.ssup.cz je již k mání učební plán staronového oboru. Jeho znovuotevření je, jak přiznává také Zdeněk Rössler, malou sázkou do loterie. Na druhou stranu je ovšem ředitel přesvědčen, že absolventi s maturitním vzděláním a odbornou úrovní uplatnění najdou. „Veřejnost pokles našeho textilního průmyslu vnímá a určitě se to odrazilo na zájmu o obor. Je ale potřeba vidět, že v řadě oblastí výroba zůstala a rozvíjí se, vše nelze nahradit levným dovozem. Musí tu být lidi, kteří se vyznají ve vlastnostech materiálů, v oděvních trendech. Krom toho tu fungují menší firmy a butiky,“ míní.

A že je odívání a jeho studium pouze doménou děvčat? Podle ředitele jde o částečný mýtus. „Samozřejmě že převažují děvčata, ale jak veřejnost ví, významnými módními tvůrci a návrháři jsou muži. Ti vědí, co se jim na ženách líbí, uplatnění nacházejí i oni,“ zakončuje Zdeněk Rössler.

JAN POKORNÝ