Řadu let spolupracoval i s redakcí Svitavského deníku. Jeho celoživotní láskou byla opera a nechyběl řadu let v hledišti Smetanovy Litomyšle. V jejich rodině bydleli v 50. letech při festivalu dokonce přední sólisté Národního divadla.

Odešel Zdeněk Vandas, milovník opery a fotbaluZdroj: ArchivSám Zdeněk Vandas dobře zpíval, zpracoval starší dějiny Smetanovy Litomyšle, měl rád italskou hudbu a Bedřicha Smetanu. Dokonce si v Daliborovi zahrál zbrojnoše.

Zdeněk Vandas byl neodmyslitelně spjat i se sportovním životem Litomyšle, především s tím fotbalovým. Za Jiskru hrál, trénoval muže i mládežnické týmy, řadu let působil ve výboru klubu a je autorem čtyř almanachů mapujících dějiny litomyšlské kopané. Do fotbalového dění se posléze zapojil i v nedalekých Sebranicích. Další jeho velkou láskou byla turistika. Před časem se v rozhovoru pro Deník pochlubil, že „obešel zeměkouli“, mezi roky 1978 a 2009 napočítal pečlivě evidovaných 2700 turistických výšlapů a více než 40 tisíc nachozených kilometrů. Zpracoval a publikoval také historii motocyklových závodů na Litomyšlsku. Čest jeho památce.