Jedním z nejčastějších problémů, které omezují množství lidí při jejich aktivitách, jsou refrakční vady oka. Jen výjimečně jsou však refrakční vady a změny postihující zejména sítnici tak závažné, že zcela brání věnování se sportu.

Nejběžnější korekcí refrakčních vad jsou brýle. Brýle však mohou znemožnit aktivní činnost v některých sportovních disciplínách, i když má jejich nositel dobré předpoklady pro sport. Především při kolektivních a kontaktních sportech je téměř nemožné používat brýle. Ty nejenže omezují zorné pole svými rámy a velikostí skla, ale i jednoduchými fyzikálními vlastnostmi brýlové čočky, která nemá již v periferii takový kvalitní obraz jako v centrální oblasti. Rovněž mohou být svojí konstrukcí nebezpečné a při sportu se mohou stát příčinou vážných poranění oka a tváře svého nositele a dalších osob.
Kontaktní čočky jsou již celá desetiletí běžně používanou korekční pomůckou. Jejich významné rozšíření po celém světě začalo v šedesátých letech objevem měkkých kontaktních čoček českým vědcem profesorem O. Wichterlem. Od té doby došlo k výraznému pokroku. Dnešní kontaktní čočky jsou maximálně přizpůsobené požadavkům, kladených na zdraví vašich očí. Naproti klasickým brýlím, kontaktní čočky umožní sportovci přirozené vidění bez efektu zmenšení nebo zvětšení obrazu a přirozené zorné pole bez periferního omezení a tím se sportovci zvyšuje komfort vidění.

Jak si vybrat ty správné čočky pro sport?

Pro každý druh sporu se doporučují jiné typy kontaktních čoček. Pokud lyžujete, děláte cyklistiku, maraton, lehkou atletiku nebo turistiku, jsou vaše oči vystaveny protivětru, který může způsobit nepříjemný pocit suchých očí. To samé platí u uzavřených sportovních hal, kde je nedostatek čerstvého vlhkého vzduchu. V těchto podmínkách mohou kontaktní čočky oschnout. V těchto případech se doporučují kontaktní čočky vyrobené z nejnovějších silikon-hydrogelových materiálů, tyto jsou odolné vůči dehydrataci a zajistí dostatečný přísun kyslíku k rohovce.
I u sportů, kde hrozí zvýšené nebezpečí tvorby prachu a písku (jako beachvolleyball, motocross) jsou kontaktní čočky správnou volbou. V prašných podmínkách se samozřejmě může pod čočku dostat cizí tělísko. Tady je nutné mít po ruce roztok s pouzdrem, kontaktní čočku vyjmout, očistit a poté je možné vrátit ji zpět na oko. Pozor u sportů, kde není možnost rychlé pomoci (například horolezectví). Tady se doporučují čočky jednorázové, které při potížích vyjmete a nahradíte čočkou čistou a novou.

Nejkomplikovanější je výběr čoček pro vodní sporty. Zde je třeba zvážit řadu okolností, posoudit povahu sportu, zkušenosti sportovce s kontaktními čočkami, jeho nároky a dobu použití ve vodě. Nejjednodušší výběr je pro plavce na kratší tratě, kteří většinou používají krycí plavecké brýle. U nich můžeme zvolit čočky, které používají v běžném životě. U dálkových plavců se musí velmi zodpovědně vybrat čočky nejvyšší kvality, protože je nelze při potížích vybrat z oka a navíc při krytí plaveckými brýlemi relativně dlouhý čas se vytváří mikroklima se sníženým přísunem kyslíku. Pro tyto sportovce je třeba zvolit jednorázové čočky. Chodíte rádi do sauny? Na rozdíl od brýlí je možné nosit kontaktní čočky i v sauně. V sauně si čočky udrží teplotu lidského těla, a proto oku nehrozí žádná újma teplem. Další výhodou je že se nezamlžují. Pro větší pohodlí je možné před saunováním nasadit umělé slzy, které zabrání dehydrataci čoček.

Kontaktní čočky může nosit téměř každý. Pokud se rozhodnete pro nošení kontaktních čoček ať pro sport či běžné nošení, vyhledejte zkušeného kontaktologa, který vám čočky naaplikuje a pomůže vybrat vhodnou čočku právě pro vás.