Na začátku letošního roku toho byly plné noviny. Dvanáctiletý Láďa z Řetové na Orlickoústecku zmizel po cestě ze školy. Pátraly po něm desítky policistů, celá rodina, známí a do akce se zapojili i psovodi a helikoptéra.

Šťastný konec

Dva dny nebylo po chlapci ani vidu, ani slechu. Až po třech dnech v noci se objevil na půdě svojí babičky. Malý útěkář byl prochlazený, hladový, ale jinak v pořádku.

Jenže není tomu tak vždy. Policie v Česku každý rok řeší zhruba osm a půl až devět tisíc případů pohřešovaných dětí. „Z toho zhruba sedmdesát procent připadá na opakované útěky z různých výchovných ústavů. Zbylých dva a půl tisíce případů můžeme označit za takzvaně tvrdé útěky, což je na naši malou zemi hrozně moc,“ varuje Milan Smutný z Linky bezpečí.

Čím dál horší

Právě na toto úterý připadá Mezinárodní den pohřešovaných dětí, který se u nás „slaví“ pod zažitějším názvem Pomněnkový den. Do ulic největších krajských měst vyrazí hlídky, které budou lidem nabízet modrou placku se symbolem pomněnky, jejímž zakoupením lidé přispějí na činnost Linky bezpečí. Její psychologové, kteří čtyřiadvacet hodin denně přijímají telefonáty dětí i rodičů, v poslední době zvedají varovný prst.

Loni řešili celkem 715 kontaktů na téma útěku z domova, z toho 269 dětí bylo na ulici vyhozeno přímo vlastními rodiči. A letos se bohužel situace nelepší, roste totiž počet závažných telefonátů dětí – nejvíce těch sebevražedných, stížností na šikanu a pohlavní zneužívání. „U telefonátů řešících sebevraždu je ten nárůst za první čtvrtletí skoro trojnásobný oproti roku 2007,“ přiznává Smutný.

A důvod?

Podle odborníků se bohužel i na dětech projevuje ekonomická krize, kterou zažívají rodiče. „Když se podíváte na ta rostoucí čísla, tak tam vidíte i to pnutí, které je v rodinách. Problém každého útěku či problému vždycky nějak tkví v rodině,“ dodává Smutný. Největší počet „tvrdých“ útěků provedou děti ve věku od 14 do 16 let. „Útěk dítěte může být ze dvou hlavních důvodů: buď řešením problémů různého druhu – ve škole, vztahy mezi kamarády a spolužáky, nebo problémy doma – nefungující vztahy mezi rodiči nebo mezi rodiči a dětmi.

Druhým hlavním důvodem může být touha po určitém dobrodružství,“ říká psycholožka Linky důvěry Lucie Motlová. A dá se útěku vůbec zabránit? „V každé rodině je důležitá komunikace, každodenní zájem o to, jaký byl uplynulý den. Děti by měly cítit, že rodiče je chápou, přijímají je i s jejich nedostatky a mají na ně čas,“ dodává Motlová.

Kam se obrátit?

Telefon:
Linka bezpečí 116 111
Linka vzkaz domů 800 111 113
Rodičovská linka 840 111 234
Internet:
www.pomoconline.cz
www.linkabezpeci.cz

e–mailová poradna: pomoc@linkabezpeci.cz
Chat Linky bezpečí: http://chat.linkabezpeci.cz

Pozn.: Služby jsou bezplatné, fungují 24 hodin denně

JAN KLIČKA, ŠÁRKA MIKULECKÁ