Od prvního listopadu platí, že každé auto bude muset mít zimní pneumatiky, a to až do konce března. Pokud se tedy na silnici nachází souvislá vrstva sněhu nebo lze předpokládat vzhledem k povětrnostním podmínkám, že se na silnici může sníh, led nebo námraza vyskytovat.

Výměna pneumatik

Pneuservisy velký nárůst počtu zákazníků ale nepředpokládají. „Samozřejmě se to odrazí, ale výrazný nárůst nečekáme,“ řekl Ondřej Urban ze svitavského pneuservisu. Již nyní se zákazníci ptají na zimní pneumatiky, protože v médiích neustále informují o jejich nedostatku. Měnit letní za zimní se bude nejvíce v druhé polovině října. Protože nejvíce zákazníků přijde právě v této době, je možné, že si budou muset i počkat. „Kompletní servis, to znamená demontáž, montáž, vyvážení, dofouknutí, u nás přijde na čtyři sta až pět set korun,“ uvedl Ondřej Urban. Někteří lidé si ale pneumatiky přezouvají sami.

Nové nebo ojeté?

Potřebujete nové pneumatiky? Jaké koupit, jakou značku, nové, ojeté nebo protektory? V okrese je mnoho autoservisů nebo pneuservisů, kde s výběrem pneumatik pomohou. V „kamenných obchodech“ nabízejí většinou značkové pneumatiky od levnějších až po ty nejdražší. Můžete také využít nákup přes internet. Internetoví prodejci poskytují různé slevy. Na internetu můžete koupit ale také hodně levné pneumatiky od neznámých výrobců.

Další alternativou je nákup použitých pneumatik. Hodně pneuservisů i internetových prodejců je dováží z Německa. Ať už ojeté pneumatiky koupíte kdekoliv, dejte si pozor. „Pneumatika před koupí by neměla mít žádný defekt. Je dobré si spočítat, zda se nevyplatí koupit spíše pneumatiky nové na více sezon než ojeté na jednu nebo dvě sezony,“ radí automechanik Jan Kolář. Také Ondřej Urban je zastáncem nových. Protože při koupi ojetých neznáte historii té pneumatiky, nevíte, kolik má ve skutečnosti najeto. To se týká i pneumatik protektorovaných, které se prodávají v poměrně slušných cenových relacích. Může se stát, že pneumatika za jízdy praskne. Škoda pak může být daleko vyšší než ušetření několika stovek.

Některé pneuservisy nabízejí při zakoupení nových pneumatik demontáž i montáž zdarma.

Jak to vidí policie?

Povinnost přezouvat auto na zimní pneumatiky vítají i policisté ze svitavského dopravního inspektorátu. Řidiči se však nemusí obávat, že by od prvního listopadu pořádali rozsáhlé akce a pokutovali, i když bude venku patnáct stupňů nad nulou. „Samozřejmě to nemůžeme nechat bez povšimnutí. Pokud bude teplo, budeme řidiče na povinnost mít zimní pneumatiky na autě upozorňovat. Je možné, že ráno řidič vyjede a nebude sníh a situace se změní během dne. Motorista by však měl brát v potaz vzdálenost, na jakou jede, a čas. Ve svitavském okrese jsou úseky, kde se opravdu vyplatí mít zimní obutí. Jedná se o březovský kopec, Hřebeč nebo silnici na Křenov,“ sdělil Martin Konečný, vedoucí dopravního inspektorátu svitavské policie. Na několika úsecích v okrese se dosud nachází modrá značka s bílou vločkou. Ta zůstane na svém místě i po prvním listopadu. „Tato značka upozorní řidiče na nebezpečné úseky, kde může hrozit něco více než sníh na silnici a kluzká vozovka,“ dodal Martin Konečný. (ik)

CO VY NA TO?

Už máte zimní pneumatiky?

Antonín Kobza, 53 let
vojenský hasič, Květná

Přezouvat pneumatiky se teprve chystám. Přezutí provádím sám, protože mám koupené náhradní pneumatiky.

Jaroslav Dvořák, 56 let
důchodce, Svitavy

Ještě jsem nepřezul. K přezutí se chystám, až se pokazí počasí, popřípadě až se bude měnit čas. Jezdím do servisu, protože člověk by si neodbornou prací mohl zničit ráfky.

Libor Crhák, 33 let
sanitář, Březová n. Svitavou

Pneumatiky už bych přezul rád, ale kvůli zranění ruky nemůžu. Přezuji tedy zhruba týden před povinnou lhůtou sám, bez návštěvy servisu.

Ptala se: Tereza Kopecká