S podzimem a příchodem chladnějšího deštivého počasí se zvyšuje také počet nachlazených lidí. Nastala vhodná doba pro očkování proti chřipce.

Případy chřipkových onemocnění s vysokými horečkami se zatím ve větší míře neobjevují. Podle praktického lékaře z Litomyšle Davida Večeři se nejvíce vyskytují nachlazení a záněty nosohltanu, které doktoři zaznamenávají každoročně v tomto období. Někteří lidé se nechávají preventivně i kvůli obavám z onemocnění proti chřipce očkovat. „Máme několik stálých zákazníků, kteří mají dobré zkušenosti s očkováním nebo mají strach z nemoci. Jiní se naopak bojí následné reakce, která po aplikaci vakcíny může vzniknout," říká lékařka Alena Labounková z Moravské Třebové.

Až  bude zima…

Lékaři v současnosti nezaznamenali nárůst počtu lidí, kteří mají zájem o očkování proti chřipce, přestože to není tak banální onemocnění, jak se na první pohled zdá. Někteří z nich registrují spíše menší pokles zájemců. Mezi ty, jež si nechají látku každý rok naočkovat, patří zejména starší a chronicky nemocní lidé. U těchto dvou rizikový skupin totiž hrozí mnohem horší průběh chřipky než u mladého člověka s dobrým imunitním systémem. Mladší věková generace o vakcinaci nemá příliš velký zájem. Mnoho lidí také považuje očkování za zbytečné nebo nebezpečné. „Lidé se zase tolik nenechávají očkovat. Ve většině případů se bojí špatných očkovacích látek. Nedbají na prevenci a mnohdy se také může stát, že očkovací látka nezabere na daný kmen chřipky. Je jich totiž velké množství," vysvětluje Jan Chlaň, praktický lékař ze Svitav.

Zvýšený nárůst nemocných očekávají lékaři až s opravdovým příchodem zimy nebo s rychlým střídáním nízkých a vyšších teplot.

ANKETA: Necháváte se očkovat proti chřipce?

Petra Tomková

Petra Tomková, 31 let
instruktorka, Opatovec
V dohledné době se k tomu chystám. Vloni jsem se už nechávala očkovat. Proplácí nám to v práci a běžně mívám třikrát až čtyřikrát do roka chřipku. Díky očkování jsem ji tak měla jen  jednou.

Radka Vlastů
Radka Vlastů, 54 let
důchodce, Svitavy
Očkovat jsem se nikdy nenechala a ani to letos nemám v plánu. Chřipky se nebojím a nemám s ní nějaký problém, tudíž nevidím důvod, proč bych se měla nechat očkovat. Přijde mi to zbytečné.

Jiří Hujíček
Jiří Hujíček, 61 let
důch., Hradec nad  Svit.
Proti chřipce se očkovat nenechávám, poněvadž chřipku většinou ani  nemívám. Od mládí se totiž otužuji, jezdím na kole a beru různé vitamíny, tudíž na nemoci moc náchylný nejsem.

Ladislav Důma
Ladislav Důma, 65 let
důchodce, Svitavy
Nenechávám se očkovat proti chřipce. Udělal jsem to jednou a dostal jsem tak silnou chřipku, že už to víckrát neudělám. Už o tom nechci ani slyšet. Bojím se následné reakce po  očkování.

Lukáš Stejskal
Lukáš  Stejskal, 25 let
student, Červená Voda
Očkování proti chřipce se bráním. Myslím, že mám dobrý imunitní systém a nemám v plánu do sebe dávat nějaké chemické látky. Dávám přednost sportování a doplňování vitamínů ovocem. 

VLASTA  KUBÍKOVÁ