Do kraje na začátku týdne dorazila jednodávková vakcína od společnosti Johnson & Johnson. Podle krajské radní pro zdravotnictví Michaely Matouškové bude právě tato dodávka využita pro zájemce o očkování, kteří z jakéhokoliv důvodu nemají registraci.

„Od 26. do 30. července bude vedle velkého kamionu před pardubickou sokolovnou stát ještě jeden menší, kde zdravotníci mohou naočkovat 100 až 150 zájemců denně, celkem až 800 lidí,“ popsala Matoušková. Poté se 3. a 4. srpna kamion přesune do areálu Chrudimské nemocnice, kde nabídne 200 dávek neregistrovaným zájemcům.

V Pardubickém kraji má očkování ukončeno 196 497 obyvatel, 55 962 čeká na druhou dávku. Orlickoústecká nemocnice navíc posílila kapacitu na 440 míst týdně.

Podle Matouškové nemusí být zájemci o vakcínu registrováni v celostátním systému ani u svého praktického lékaře. Pro jednorázovou vakcínu Janssen bude stačit, když splní hranici 18 let věku a budou mít s sebou občanský průkazu a kartičku zdravotní pojišťovny.

Obdobná centra se plánují také v Brně či Ostravě. Podle premiéra Andreje Babiše by pak taková místa mohla vzniknout ve všech krajích. Provoz by měly zajišťovat nemocnice.

Otevřou se také další centra pro mládež. V kraji nyní žije celkem 20 177 dětí ve věku od 12 do 15 let. „Na rezervaci v Pardubickém kraji čeká v tuto chvíli 837 dětí v tomto věku, přičemž počítáme na týden od 26. července s kapacitou minimálně tisíc míst pro tento věk,“ upřesnila Matoušková.

Od zítřka se pro kategorii 12 až 15 let otevírá očkovací místo na Seči, kde je denní kapacita až 72 míst. Den poté otevře dveře pro nezletilé zájemce také Hlinsko. Mládež už očkují ve všech nemocnicích Pardubického kraje, tedy v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a v Ústí nad Orlicí.

Zdroj: Visualito