V souvislosti s letošním výročím 230 let od narození M. D. Rettigové je komunikačním tématem: Litomyšl stojí za to ochutnat. „Je to heslo dlouhé a vyčerpávající. Doufám, že tak bude i chutnat," řekl místostarosta Michal Kortyš.

Nebudou to však pouze kulinářské události, i když i těch se bude konat v Litomyšli celá řada. Ať už se jedná o Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové, Litomyšlský pivní festiválek nebo Fish fest.

Na programu jsou zařazeny kulturní akce většího či menšího rozsahu. Od Smetanovy Litomyšle až po Operu pod májovým nebem nebo Mezinárodní smyčcové kurzy. Sportovní příznivci ocení pozvánku na Velkou cenu Litomyšle v parkurovém skákání nebo triatlonové závody. O slovo se také přihlásí organizátoři výstav a nevšedních prohlídek po kulturních památkách.

Litomyšlané si také v letošním roce připomenou patnáctileté výročí od otevření Klášterních zahrad nebo osmdesát let litomyšlského hokeje.
Kromě zábavy jsou všechny akce o velkém pracovním nasazením organizátorů a nejedná se při tom jen o zaměstnance města, ale i o soukromé subjekty, které se zapojují do veřejného dění. „Je naší snahou udělat jednou měsíčně akci, která by byla na celý víkend," dodal k náročnému programu Michal Kortyš.

Prezentace

Seznam všech společenských událostí prezentuje město na svých webových stránkách, ale také na speciálních letácích, které nabízí spolu s dalšími materiály na veletrzích cestovního ruchu v Čechách i zahraničí. Premiéru měl na Regiontouru v Brně.

Koncerty, výstavy a festivaly nejsou určeny pouze pro obyvatele Litomyšle. „Akce přispívají k tomu, že do města jezdí mnoho návštěvníků," připomněla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Michaela Severová.