VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oceněný dobrovolník Naděje se podívá do Štrasburku

Litomyšl - Pardubický kraj ve spolupráci s dalšími partnery uspořádal ve středu 7. prosince na závěr Evropského roku dobrovolnictví slavnostní galavečer, kde veřejně ocenil nejlepší dobrovolníky.

12.12.2011
SDÍLEJ:

Pardubický kraj uděloval ocenění za záslužnou práci dobrovolníků. Ceny za rodinné dobrovolnictví převzal Zdeněk Fikejs s dcerami z Litomyšle. Foto: Petra Vondráčková

Z téměř sedmdesáti nominací si nakonec hned tři ocenění odnesli dobrovolníci občanského sdružení Naděje v Litomyšli.

Karolína, Sára a Zdeněk Fikejsovi získali Cenu za rodinné dobrovolnictví. Zdeněk Fikejs je také jedním z pěti vybraných dobrovolníků, kteří za odměnu navštíví Štrasburk. To, že mají stejné příjmení, není náhodou. Jedná se o otce a dvě sestry, dokonce dvojčata. Z jejich četných dobrovolnických aktivit vyplývá, že Karolína a Sára přirozeně „přebírají štafetu“. Pokračují ve šlépějích dlouhé životní etapy dobrovolnictví svého otce. Pocházejí z rodiny, kde oba rodiče považovali dobrovolnické a veřejné aktivity za samozřejmost. Každé z děvčat je ale osobností novou, jinou, s jinými vlastnostmi, talenty a zkušenostmi, do dlouhodobého procesu pomáhání v jejich rodině tak každá z nich přináší jiný, vlastní specifický vklad.

Zdeněk Fikejs je otec početné pěstounské rodiny celkem se sedmi dětmi. S dobrovolnickou prací začal již v roce 1996 jako lektor týdenních sportovně-dobrodružných pobytů pro mladé středoškolské studenty. Sám je profesí učitel, s dětmi tedy tráví téměř veškerý svůj čas. Jedním z důvodů, proč začal pracovat jako dobrovolník ve volnočasovém středisku pro děti a mládež Naděje Litomyšl, bylo, že mu záleželo na možnosti nabídnout především vlastním dětem smysluplné trávení volného času, bezpečí, vztah a dlouhodobější perspektivu.

Zdá se to přirozené, ne každý z nás je však toho schopen a raději by očekával, že se o to postarají druzí. Dětem, ať už svým vlastním či těm, které docházejí do střediska, věnoval obrovské množství času. Kdyby jej strávil v zaměstnání, pravděpodobně by byl schopen zaopatřit rodině mnoho nadstandardního materiálního vybavení. Je to však otázka volby. Dnes samy dospívající děti říkají, že by tuto skutečnost měnit nechtěly. Společně strávený čas a dobré vztahy jsou pro ně důležitější.

Učí se, aby mohl učit druhé. Každá profese ke své činnosti potřebuje účinný nástroj. Pro lékaře je nástrojem skalpel, pro krejčího nůžky a jehla. Pro pomáhajícího je hlavním nástrojem jeho vlastní osobnost. Během posledních let Zdeněk absolvoval mnoho kurzů a seminářů, kde se učil a zdokonaloval v dalších činnostech (např. tepání kůže, kovářství apod.). Investoval tak mnoho času a prostředků, aby to, co se naučil, mohl dál učit druhé. Pro své dlouholeté zkušenosti s plánováním celotáborových strategických her byl zván ke spolupráci od dalších organizací (např. Rotary Club Ostrava apod.).

Přirozený vzor

Aktivní přístup rodičů a především způsob času trávený s dětmi určitě přináší své ovoce. Karolína a Sára se nejprve akcí střediska Naděje Litomyšl účastnily jako další jejich vrstevníci. Měly možnost pozorovat otce i další vedoucí v různých situacích, krizích i jejich praktickému řešení. Naprosto přirozeně se pak také zapojily tam, kde bylo potřeba. Nejprve pomáhaly v pravidelných týdenních klubech pro mladší školní děti, pak se začaly účastnit i víkendových akcí a nakonec se připojily do týmu vedoucích na letním dětském táboře. Pomáhat jim tak vlastně přišlo úplně normální. Navíc se každá z nich věnovala ve volném čase dalším aktivitám (hudební nástroje, kreativní kurzy), což bylo obohacující i pro druhé. Ve své práci přímo a efektivně používají své zkušenosti, přednosti, emoce, pracují s vlastními životními událostmi. Nemají zatím tak dlouhé zkušenosti s dobrovolnictvím jako jejich otec. Vzhledem ke svému věku se ale dovedou lépe přiblížit dětem a vrstevníkům, snadno navazují vztahy.

Životní směřování

Obě sestry mají díky aktivnímu zapojení se do dobrovolnické činnosti méně volného času než jejich vrstevníci. Díky tomu si ho ale dovedou lépe zorganizovat. Tím, že si mohly spoustu činností nejprve samy vyzkoušet a naučit se, nyní mohou učit druhé. Je jisté, že došly k lepšímu poznání sebe sama, mají už jasnější představu v tom, v čem jsou každá talentovaná, k čemu má každá z nich lepší předpoklady. Mohou se už nyní, kdy jsou ve třetím ročníku na gymnáziu, lépe profilovat a mají už lepší představu o svém dalším životním směřování, výběru dalšího studia. Získaly praktické zkušenosti, které jim v tom mnoho napomohly. Dělají tuto práci rády, je vidět, že je těší, že z ní mají radost.

V dalším školním roce čeká Karolínu i Sáru maturita. Pravděpodobně budou muset svoji dobrovolnickou práci na čas omezit a věnovat se více studiu. Plánování volnočasových aktivit zabere totiž spoustu volného času (např. příprava letního tábora začíná celému týmu již v lednu a každý člen týmu začíná plnit svoje povinnosti již od jara každého roku). Aktivity pro děti a mládež se bez vydatné pomoci dobrovolníků nikdy neobešly a neobejdou. Děti je třeba doprovázet v činnostech, které se učí, vysvětlovat, předvádět, opakovat. To vše zabere mnoho času. Karolína i Sára ale dávají dobrý příklad dalším, kteří o možnosti pomáhat uvažují. Oceněním rodiny Fikejsovy, a to především těchto tří členů, bychom si přáli jejich příklad zviditelnění, inspirovat druhé a poděkovat jim. Jejich připravenost vzdát se sám sebe ve prospěch ostatních, obětovat vlastní pohodlí a sledování svých osobních zájmů z nich dělá lidi vzácné a neobyčejné.

MARTINA SOUKUPOVÁ

12.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 23 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace REFERENT/KA PROVOZNÍ KANCELÁŘE - REFERENT/KA SUROVIN. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: denní komunikace se zahraničními dodavateli, odpovědnost za včasné objednání jednotlivých surovin a komponentů, správa skladových stavů všech surovin a komponentů, odpovědnost za včasnou dodávku surovin pro výrobu dle výrobních plánů, odpovědnost za optimální skladové množství, koordinace a správa prováděných fyzických inventur, POŽADAVKY: SŠ vzdělání, aktivní znalost AJ podmínkou, zkušenosti z výrobního závodu výhodou, dobrá znalost práce MS Office podmínkou, svědomitost, samostatnost, pečlivost, odolnost vůči stresu, schopnost prosadit se, velmi dobré organizační schopnosti, ochota učit se novým věcem, ŘP sk. B, NABÍZÍME: pružná pracovní doba, 13. mzda, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dopravu dle vzdálenosti až 18 900,-Kč/rok, firemní kantýna, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění 6 000,- Kč/rok, jazykové kurzy, finanční příspěvek k významným životním událostem, podpora volnočasových aktivit, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Rehau automotive, s.r.o. - linhartice, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Petra Švarcová, +420 461 355 342.

Management - Management Vedoucí 23 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci VEDOUCÍ SLUŽEB DENNÍ STACIONÁŘ A SOC. TERAPEUTICKÉ DÍLNY. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náležitosti přihlášky do výběrového řízení: ručně psaný motivační dopis, strukturovaný životopis, Životopis doplňte, prosím, o následující prohlášení:, Poskytnutím svých osobních údajů v rozsahu podkladů pro přihlášku do výběrového řízení dávám, ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k jejich zpracování a uchovávání., , Přihlášky zasílejte do 31. 5. 2018 na adresu: Charita Moravská Třebová, Svitavská 44, 571 01 Moravská Třebová - obálku označte heslem „VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ“, nebo scanem na e-mail: katerina.vaskova@mtrebova.charita.cz, Vybraní zájemci budou pozvání k přijímacímu pohovoru, který proběhne v termínu od 6. – 8. 6. 2018., , Charita Moravská Třebová si vyhrazuje právo nevybrat žádného zájemce.. Pracoviště: Charita moravská třebová - moravská třebová (svitavská), Svitavská, č.p. 655, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Kateřina Vašková, +420 734 797 498.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb Prodavači. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: prodej elektrospotřebičů v maloobchodní provozovně, NABÍZÍME: stravenky, slevy na zboží, KONTAKT: telefonicky, e-mailem, osobně. Pracoviště: Tauer group a.s., Milady Horákové, č.p. 357, 568 02 Svitavy 2. Informace: Jan Lošťák, +420 602 437 743.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 120 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Manipulant skladový. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: příjem a výdej materiálů/obalů/výrobků, ukládání a skladování v příslušném skladu, kontrola průvodních, průběžných a výstupních dokumentů, manipulační práce, POŽADAVKY: ZŠ/SOU, spolehlivost, pečlivost, samostatnost, manuální zručnost, ochota pracovat ve směnném provozu, vše ostatní Vás naučíme!, NABÍZÍME: stabilní zázemí české společnosti v oboru automotive, práce v moderním pracovním prostředí, 5 týdnů dovolené, systém zaměstnaneckých benefitů (příspěvek na závodní stravování, cafetérie, odměny při životních i pracovních jubileích atd.), KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Atek s.r.o., Svitavská, č.p. 1599, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Jitka Kocianová, +420 702 186 405.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladí fotbalisté z klubů z Pardubického kraje prožijí krásné sportovní odpoledne.

Každý může být reprezentant. Tentokrát v Dolním Újezdu

Ilustrační foto

Otázka na víkend: alkohol

Budeme první cestovatelé, co do Moskvy přijedou na pionýrech

Orlickoústecko – Všude dobře, tak co doma… Michala France a Martina Gregora spojuje láska ke starým českým motocyklům Jawa. Na fichtlech projeli dvacet států a za týden je čeká cesta dlouhá 5500 kilometrů a 30 dní do Ruska a Černobylu. Stanou jako první cestovatelé na Jawách na Rudém náměstí v Moskvě a psali i ruskému prezidentovi Putinovi.

Jména všech čtyř kandidátek na ředitelku kulturních služeb jsou známá

Moravská Třebová – Kandidátka na pozici ředitele kulturních služeb v Moravské Třebové je uzavřena. 

Víkendový fotbalový program v regionu

Svitavy – Kam upřít svoji pozornost před posledním květnovým fotbalovým kolem? Určitě do krajského přeboru, neboť v utkáních Poličky proti Žamberku a Litomyšle v Moravanech se utkají soupeři, nad nimiž pořád visí Damoklův meč sestupu.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT