Objednat se k lékaři na určitý čas, přijít, nechat se vyšetřit a hned zase jít domů. To umožňují objednávkové systémy, které teď zavádí řada lékařů. Objednání přes telefon nebo internet je už možné také v menších obcích. Čekárna plná lidí s kašlem, rýmou a horečkami, ve které člověk stráví desítky minut až hodiny kvůli předepsání receptu nebo změření tlaku krve, začínají být minulostí. Stále více lékařů v okrese začíná uplatňovat přesné termíny návštěv. Od února je zavedla ve svých ordinacích v Lubné, Sebranicích a Nových Hradech i praktická lékařka Jaroslava Zahnášová. Objednávky přijímá telefonicky zdravotní sestra. Pacienti jen zavolají a se sestrou se dohodnou, v jaký čas během ordinačních hodin mohou přijít. Návštěvy se plánují v rozmezí patnácti minut.

Lékařka většinou s jedním pacientem stráví méně času, a tak zůstává čas rovněž pro neobjednané. „Pokud přijdete na domluvený čas, nečekáte. Lidí v čekárně nám dost ubylo,“ pochvaluje si sestra. A spokojení jsou také pacienti, kterým návštěva ordinace zabere mnohem méně času než dříve.

Podobné objednávkové systémy už zavedly i ordinace v Bystrém, Dolním Újezdu, Litomyšli, Moravské Třebové, Opatově, Poličce, Trstěnici nebo Vranové Lhotě.

Martin Karlík