Ráno se objevilo na podsíni v Litomyšli osobní auto. Zaparkoval ho tu Pavel Skřiváček. Zákon neporušil, protože vůz stojí na jeho pozemku a nebrání ani průchodu. „Nemohu se domluvit s radnicí. Vlastním ve městě dva domy a platím řádně všechny daně. Bohužel ale nemám v Litomyšli trvalý pobyt, a tak musím zaplatit za parkování dva tisíce korun. Problém je totiž v tom, že na náměstí bydlí moje dcery, ale auta jsou psaná na mě. Odmítám tolik platit. Automobil nechám stát pod podloubím a navíc ještě přijede další. Parkuje na mém pozemku,“ řekl Pavel Skřiváček.

Záležitost řešil včera přímo na místě rovněž litomyšlský starosta Michal Kortyš. „Z morálního hlediska si musí odpovědět každý sám. Každý si udělá svůj obrázek. Já nemohu dávat někomu výjimky. Na náměstí platí jednotný systém karet. Zdražili jsme, ale to přece není důvod k takovému protestu. Pokud je to bude bavit, tak dojde třeba k dohodě. Nedokážu určit, jak se to bude vyvíjet. Moje první reakce? Ať, tam stojí. Snad jsou lidi soudní,“ sdělil starosta Michal Kortyš. Podle jeho slov není zdražení tak dramatické. „Není to o tolik korun. Částku si odepíše z daní a dá do nákladů. Podle mého názoru rozhodně nejde o znevýhodnění,“ dodal Michal Kortyš.

Auto na podloubí budilo mezi lidmi rozruch. Nikdo nechápal, co se děje. „Na náměstí by to chtělo lepší řád a namalovat tady pruhy. Cena parkovného je myslím únosná. Kdyby policie obcházela a kontrolovala, byla by tu polovina aut,“ míní obchodník Petr Krátký. Lidé nechápavě kroutili hlavami. „Je to zajímavá forma protestu. Mohl by tady parkovat každý z vlastníků domů. To by pak byli chudáci chodci,“ dodal Jan Abraham z Osíku.

Někteří kolemjdoucí tvrdili, že jde určitě o akci sdružení Patriot. Mýlili se. „Rozhodně nejde o organizovanou protestní akci. Distancujeme se od toho. Přesto se nám nelíbí, že nás město nepřizvalo k jednání o cenách parkovného,“ uvedl Radek Pulkrábek ze sdružení.

Pavel Skřiváček ale nebude poslední, kdo bude se svými auty stát pod podloubím. Již příští týden přibydou údajně další.