Fotbal na Svitavsku ale i v dalších okresech čekají od nového roku změny v pravidlech. Kromě zrušení ofsajdu, který omezoval útočně laděné týmy, jako je Dlouhá Loučka, a zavedení funkce videorozhodčího, dojde i k rozšíření funkce hlavního rozhodčího. Od prvního jarního kola, které začíná na konci března, bude hlavní arbitr vykonávat i post zdravotníka. „Hlavní rozhodčí je obvykle nejblíže zraněnému, proto je logické, aby uměl poskytnout první pomoc hráči. Sám jsem absolvoval speciální zdravotnický kurz v Číně a mohu říci, že to co dokáží tamní doktoři, je neuvěřitelné,“ sdělil sudí roku Jaromír Kvapil.

Nové pivo budou údajně čepovat v Litomyšli na zámeckém návrší. Starosta Michal Kortyš reaguje na ekonomickou krizi a zdražování, a tak bude zlatavý mok pro všechny lidi zdarma. Hospodu zřizovat nebudou. Pivo bude prý 24 hodin denně tryskat z kašny.

Ekonomická krize se dotkla i dobrovolných hasičů v Jevíčku. Krácení financí se podepsalo hlavně nákupu pohonných hmot pro služební auta. „Rozhodli jsme se nakoupit několik lehčích strojů do terénu, jejichž spotřeba benzínu je minimální,“ sdělil jevíčský hasič Josef Bidmon.

Pranostika říká, že bychom na Nový rok neměli jíst ptactvo, aby nám neuletělo štěstí. „Jsou to pověry. Tradičně zvu své kolegy a kamarády na originální novoroční lahůdku. Pro letošek jsem připravil nadívané labutí krčky,“ svěřil recept na lahůdku Josef Zelený po dobrém lovu.

Novou linku ze Svojanova do Poličky zavedla soukromá firma. Letos na jaře vyslali na trasu první vodní spoj. Jedná se o žhavou novinku ve svitavském okrese. Nastupuje se do něho po žebříku vlevo. Tato linka staví pouze na některých místech řeky Křetínky. Upozornění pro cestující: Jede jen při hloubce vody vyšší než 30 centimetrů a lidé ať si připraví holínky a pláštěnky.

Navzdory úsporám v celé redakci Svitavského deníku se na konci roku povedlo sehnat sponzora, který koupil pro zpravodaje ojetý automobil. „Rád čtu Svitavský deník, a proto jsem se rozhodl podpořit redaktory. S tímto automobilem mohou být všude první,“ sdělil sponzor. Díky.

Malej a Velkej. Policie zavádí změny. Od příštího roku bude hlídku na silnici tvořit vždy policista s výškou do 170 centimetrů a druhý by měl být vysoký zhruba 185 centimetrů. V řadách mužů zákona tak dojde k několika významným změnám. Podpatky ani hlavy se ale prý sekat nebudou.

Stránku silvestrovské zábavy pro vás připravili: Iveta Nádvorníková a Petr Šilar.