Ladislav Šumbera a Lukáš Purket začali před týdnem plést velikonoční pomlázku. A najednou se zrodil nápad, že se pokusí překonat rekord, čtyřicet dva metrů dlouhou mrskačku z Plzně. Podařilo se! V neděli pomlázku změřila komisařka Iva Jirušová z agentury Dobrý den z Pelhřimova. Ta biskupická tedy měří padesát pět metrů a je nejdelší v zemi.

„Pomlázky pletu asi pět let. Minulý rok jsem viděl ve zprávách světový rekord, nejdelší pomlázku. To mě nakoplo, že bych ho mohl zkusit pokořit. První odhady ale byly, že skončím po patnácti metrech,“ řekl Ladislav Šumbera. Tak se ale nestalo. Mladíci se do práce dali naplno. Dovezli balíky vrbového proutí. S materiálem problémy neměli. „Mamky přítel si proutí sám pěstuje na poli u Boskovic. Přivezli jsme si pět balíků po dvaceti pěti kilech. Ze začátku bylo pletení docela namáhavé, pruty byly silné, ale pak už to šlo,“ dodal Lukáš Purket.

Z hurá akce se ale stal opravdový pokus o rekord, který nakonec dopadl úspěšně. Kluci pletli pomlázku s přestávkami devět hodin. Měří na délku padesát pět metrů a v průměru je silná asi deset centimetrů. Na oficiální měření pomlázky a vyhlášení rekordu se na biskupické návsi sešly desítky lidí z celého okolí. Aby ne, vesnice se do knihy rekordů zapíše poprvé v historii. Pomlázka je hotová, ale někde na zemi ležet nezůstane. Nehrozí ani její zničení. Starosta Dalibor Šebek se už postará, aby zůstala pěkně na očích. „Byla by škoda pomlázku zničit. Zavěsíme ji na budovu obecního úřadu pod okap,“ uvedl Dalibor Šebek. A bude to poslední rekord v Biskupicích? „Když budeme pít naši kořalku, třeba ještě něco vymyslíme,“ dodal starosta.

Ladislav s Lukášem jsou připraveni si pohlídat, kdyby jejich pomlázku chtěl někdo překonat. „Pokud někdo uplete delší, půjdeme do toho a uděláme ještě delší,“ tvrdí shodně.