Město čeká náročný víkend. Do Moravské Třebové se už od středy sjíždějí punkeři z celé republiky. Barevná číra, otrhané oblečení, tak vypadají současní návštěvníci města.

První velký nával punkerů zaznamenali ve Třebové ve čtvrtek odpoledne. Vlakem po čtrnácté hodině přijely zhruba dvě stovky milovníků tvrdé muziky. Již z dálky byl slyšet křik z vlaku. Někteří účastníci punkového Festu Pod Parou přijeli do Moravské Třebové již v podroušeném stavu. Na nádraží na ně čekali policisté se psem, strážníci i pořádková jednotka. Další muži v uniformách cestovali s punkery vlakem už z České Třebové. České dráhy vypravily pro účastníky festu speciální vagóny. „Policie chystá na víkend zvýšené kontroly, jak ve městě, tak v místě konání festivalu. V minulosti totiž docházelo k drobným krádežím,“ sdělila policejní mluvčí Anna Štegnerová. Policisté varovali již před festivalem obyvatele města, aby nenechávali své věci volně odložené a zabezpečili i automobily. Novinkou letošního ročníku je placené oplocené městečko zhruba pro dvě stovky stanů. Dovnitř se dostanou jen návštěvníci se speciální páskou. Pořadatelé tím reagují na krádeže osobních věcí ve stanech.

Jediné, co policie v minulých letech už neřešila, bylo rušení nočního klidu. Festival se totiž koná mimo zastavěnou část na louce.

Je to jejich styl

Barevná číra vymodelovaná pivem či vajíčky, otrhané oblečení, obojky… To jsou punkeři. Většina z nich chodí v „civilu“ oblečená normálně, ale jednou za rok změní vizáž. „Pracuji jako asistentka ředitele v jedné firmě. Jednou za rok si ale vyrazíme užít a pořádně zapařit na punkový festival do Moravské Třebové. Je to tady super, rozhodně jedna z nejlepších akcí v zemi. Známí si už zvykli, že se z lodiček a kostýmu občas převléknu do orvaných džín a z vlasů vyrobím červeného kohouta,“ říká Lenka z Prahy, která přijela do Třebové se svým přítelem. Letos se na Festu Pod Parou představí nejen české kapely, ale také špičky punku z Rakouska, Anglie nebo Kanady.