Kdo přišel v sobotu 13. února odpoledne na přívratskou náves, jako by se ocitl minimálně o čtvrtstoletí v čase zpět.
Vyvěšené transparenty vyzývaly ku splnění pětiletky či spojení se proletariátu, z amplionů zněly budovatelské písně, fasádu sálu hospody zdobily rozměrně portréty Marxe, Engelse, Lenina, Gottwalda, Husáka i Brežněva. Mladí i ti starší s rudými pionýrskými šátky, mnozí s medailemi za nejrůznější socialistické zásluhy na prsou, se mohli poklonit v otevřeném mauzoleu památce „nezapomenutelného“ ruského revolucionáře…

A proč to všechno? V centru Přívratu se konal už pátý ročník recesně – sportovně – zábavných Zimních údolních her, tentokrát ve znamení hesla „Buduj vlast, posílíš mír!“ Ústřednímu mottu odpovídaly i názvy pěti soutěžních disciplín: „Ani zrno na zmar“, „Najdi amerického brouka“, „Imperialisté Přívratem neprojdou“, „Je třeba skoncovat s alkoholem, soudruzi“, „První máj = v žaludku ráj“.

Na start her se postavilo pět smíšených družstev, reprezentantů sousedících obcí. Vedle pořadatelského Přívratu to už tradičně byli startující z Řetové, Řetůvky, Sloupnice a Mandlu. S „vypečenými“ disciplínami se nakonec nejlépe „popasovali“ domácí borci, kteří se stali absolutními vítězi her.

Družstva soutěžící v Zimních údolních hrách musela opět překonat mnohá úskalí, navíc ještě často v opravdu s netradiční výstrojí a výzbrojí – například „amerického brouka“ hledali v bedně plné brambor, k níž museli ovšem běžet ustrojeni v „atombordelu“ a s plynovou maskou na tváři. Pro „boj s imperialisty“ pak byli vybaveni přilbou, vzduchovkou a „handgranátem“. V dalších disciplínách vzpomínali na MDŽ (se vším všudy), nebo strojili alegorický vůz a cpali se ruským borščem.

Fantazie těch, kdo hry a jednotlivé disciplíny připravili, opravdu neznala mezí. „Jsme dobrá parta, nápad udělat hry v budovatelském duchu se zrodil jednou den před půlnocí po nějaké té kapičce. Výzdobu pro dnešní den jsme sehnali z toho, co se dochovalo, a dnes už je naše, s výbavou pro soutěže pomohl jeden kamarád, který koupil celý kontejner vyřazené vojenské a policejní výbavy,“ prozradil přívratský starosta Miroslav Veselý. Jak dodal, pořadatele těší především to, že se soutěžící i početné publikum dobře baví. To nakonec potvrdil i jeden z diváků, kytarista a zpěvák známé kapely Ponny Expres Pavel Bucháček. „Jezdím sem pravidelně, vždycky je tu výborná atmosféra. Z dnešního tématu soutěže je mi veselo ale i trochu smutno. Bude to asi tím, že jsem tu dobu zažil na vlastní kůži. Z mnohého jsem si dělal srandu už tehdy, ale rozhodně to nešlo takhle veřejně. Je dobře, že se tomu dnes už můžeme jenom smát,“ řekl Orlickému deníku.