Rychlá záchranná služba zasahovala také v Litomyšli na zámku, kde konalo představení v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. Lékaři ošetřili muže s pohmožděninami a jedna žena skončila v nemocnici. "Jiné úmrtí než ve Svitavách nebo těžké zranění v souvislosti s bouří jsme nezaznamenali," sdělil Marek Obrtel, generální ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Tisková zpráva Svitavské nemocnice (autor Zdenka Celá):

Ve Svitavské nemocnici zemřela ve středu 25. 06. 2008 krátce před půlnocí žena na následky mnohočetných těžkých poranění. Tato poranění byla způsobena pádem mohutné větve z přibližně 10 m výšky na pacientku.47letou ženu přivezla posádka RLP krátce před 21. hodinou na ARO
Svitavské nemocnice. Dle sdělení primáře Ettla byl rozsah poranění takového rázu, že přes veškerou terapii, pacientka těsně před půlnocí zemřela.

Vyjádření tiskového oddělení českých drah:

Vichřice postihla na Svitavsku zejména trať Česká Třebová - Opatov, kde po bouřce vypadlo napájení trolejového vedení. České dráhy operativně zajišťovaly na této koridorové trati (v oblasti České Třebové) náhradní autobusovou dopravu, později vozily cestující náhradními vlakovými soupravami vedenými motorovou lokomotivou. Popadané větve museli zaměstnanci odstraňovat na hlavní trati v úseku Svitavy - Březová nad Svitavou a také na regionální trati mezi Květnou a Poličkou.

V případě rychlíků, které projíždějí Svitavskem, mohly provoz komplikovat i popadané stromy v jiných částech republiky.

Výše škod dosud není vyčíslena.

Ve čtvrtek po poledni se obyvatelé Kukle, Javorníku i Mikulče konečně dočkali proudu. Vedení bylo opraveno po několika hodinách.

Ještě v pátek pozdě odpoledne zůstávalo v regionu několik vesnic bez elektrického proudu. Potraviny uložené v mrazničkách se začínaly kazit, lidé byli bez teplé vody a některé benzinové stanice hlásily, že jsou kvůli výpadku mimo provoz.


„Od středy jsme bez elektřiny a je to hrozné. Nic nefunguje,“ řekl Miroslav Kušnír z Říkovic. Vesnice u Litomyšle patřila na seznam těch, kde si lidé nemohli nic uvařit, rozsvítit ani ohřát vodu. „Měla jsem v mrazáku porcovanou krůtu, vepřové maso a ryby. Před týdnem jsem tam uložila i sáčky jahod. Doufám, že to nebude zkažené. Navíc se myjeme jen ve studené vodě,“ uvedla Martina Dvořáková z Litomyšlska.
Energetici během pátku intenzivně pracovali na odstranění poruch na elektrickém vedení. Někde ale lidé zůstali bez proudu až do soboty. „Většinu domácností připojíme nejpozději během pátečního večera. Okrajové oblasti ovšem až v sobotu,“ sdělila včera odpoledne Šárka Beránková, mluvčí energetické společnosti ČEZ. Lidé hlásí velké škody způsobené dlouhým výpadkem elektřiny. „Vyhlásili jsme kalamitní stav. Je to živelná událost, za kterou nemůžeme. Lidé musí škody uplatnit jedině na pojišťovně,“ dodala Šárka Beránková.Bouře se podepsala také na železniční dopravě. Vichřice postihla ve svitavském okrese zejména trať z České Třebové do Opatova, kde po bouřce vypadlo napájení trolejového vedení. „České dráhy operativně zajišťovaly na této koridorové trati autobusovou dopravu, později vozily cestující náhradními vlakovými soupravami vedenými motorovou lokomotivou. Popadané větve museli zaměstnanci odstraňovat na hlavní trati v úseku ze Svitav do Březové nad Svitavou a také na regionální trati mezi Květnou a Poličkou,“ sdělil Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.
Škody napáchané středeční bouří nejsou dosud vyčísleny. Pojišťovny evidují stovky nahlášených případů.

Stromy na silnicích blokovaly dopravu:

Na silnici druhé třídy mezi Mikulčí a Javorníkem se středu kolem deváté hodiny večer při vichřici ulomila mohutná větev staré lípy. Projíždějící pětatřicetiletý řidič s kamionem Volvo ze Strakonic měl v tu chvíli obrovské štěstí. Větev poškodila pouze čelní sklo kabiny.

Situace na Pardubicku:

Ani Pardubicku se bouřenevyhnula.Největší problémy způsobily padlé stožáry vysokého napětí. Bez proudu se ocitly Sezemice, Vysoká u Holic, Ostřetín, kde výpadek stále trvá. Krátkodobě bez proudu byly i Pardubice a Lázně Bohdaneč. Stojí i provoz na trati Pardubice - Česká Třebová. Na vině je potrhané trakční vedení. Prudká bouře zasáhla i telekomunikační sítě. Telefony krátkou dobu nefungovaly. Potíže však nezasahály jen mobilní sítě, problémy měli i záchranáři. "Mohu potvrdit, že došlo k několika výpadkům na našem operačním středisku. Výpadek ale naši práci významně neohrozil, pro takové případy jsou připraveny záložní systémy," uvedla tisková mluvčí pardubické policie Markéta Janovská. "Na linku 158 jsme večer přijali kolem padesáti telefonátů. Byly mezi nimi popadané stromy, vytopené sklepy i několik drobných dopravních nehod. Mezi telefonujícími byli v několika případech i starší občané, kteří se doma báli," uvedla dále Janovská. Předběžný předpokládaný rozsah způsobených škod na silničním majetku v Pardubickém kraji a jeho vybavení jde do miliónů korun. Plné zprůjezdnění všech poškozených silnic předpokládají silničáři do neděle a celková likvidace následků bude probíhat minimálně následujících 14 dní až měsíc. Uvádí to Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Tisková zpráva Pardubického kraje:

Přes celé území Pardubického kraje se kolem 20,00 hodiny přehnala silná bouře doprovázená krupobitím a větrem místy přesahujícím rychlost 100 km/hod. V okolí Pardubic a směrem na Holice byly kroupy velikosti až 4 cm. Na silničních pozemcích a částečně na silnicích je velké množství popadaných stromů a větví. Největší rozsah poškození je v okolí Nasavrk, na Hlinecku, Svitavsku a Poličsku. Došlo také k poškození provozních objektů našich cestmistrovství v Doubravicích a Luži.
Likvidační práce na zajištění průjezdnosti silnic byly zahájeny ve spolupráci s Policií a Hasiči ihned ve večerních hodinách. Od ranních hodin jsou nasazeny všechny vlastní dostupné prostředky na dokončení průjezdnosti všech postižených oblastí, zjišťování celkového rozsahu způsobených škod a celkového úklidu. Předběžný předpokládaný rozsah způsobených škod na silničním majetku a jeho vybavení je v jednotkách milionů Kč. Plné zprůjezdnění všech poškozených silnic se předpokládá do neděle 29. 6. a celková likvidace následků bude probíhat minimálně následujících 14 dní až měsíc.