Kemp s Američany je typem příměstského tábora, kdy se děti o prázdninách společně setkávají při aktivitách a mají možnost prohloubit si jazykové znalosti díky přítomnosti rodilých mluvčích. "Každý den pracovali účastníci v pětici skupin, kdy obcházeli spolu s třicítkou českých dobrovolníků připravená stanoviště, kde jednotlivé aktivity vedli cizinci. Po čtyři dny se dílny i sportovní soutěže konaly v prostorách kostela, pouze ve čtvrtek se uskutečnil den naruby. Češi s dětmi obsadili Poličku a připravili pro návštěvníky zpoza velké louže úkoly tak, aby poznali naše město," vysvětlil farář Jan Dus, který jako významný člen celého organizačního týmu tento kemp připravoval již od Vánoc a dodal: "Všechno zařídit bylo složité, ale pracuji s lidmi, kteří vědí, co a jak mají dělat. Navíc máme na kontě již pětileté zkušenosti, což cestu usnadňuje."


Dveře jako symbol
Hlavním tématem, které se prolínalo celým týdnem, byly letos dveře. V rámci konverzace přistoupili k tomuto symbolu hosté z různých úhlů. První den kempu čekaly otevřené dveře na manželskou dvojici nových lektorů, kteří od září převezmou pomyslnou štafetu, Jamie a Jeremy Aultovi z Pittsburku chtějí navázat na práci Kati Salmons. "Rozhodně budeme i nadále vést kurzy angličtiny pro malé i velké. Chceme se zaměřit nejen na konverzaci, ale přidat i něco z gramatiky. Zřejmě se studenti nevyhnou ani drobným domácím úkolům," usmívá se Jeremy. Jeho stejně stará manželka Jamie je zase připravena vést výtvarné kurzy. "Jsme sportovně založení, tak předpokládáme, že nabídku společných aktivit, kdy se zájemci budou moci zdokonalit v cizím jazyce, rozšíříme i turistiku či cyklistiku," vysvětlují manželé.


O dveřích uzavřených vypověděl ze svých zkušeností zajímavý host, romský nevidomý farář Ondřej Kováč, který přijel ze Mšena u Mělníka. O lidech za jinými dveřmi si přišel s dětmi popovídat Štěpán Plecháček, který se stará o postižené v poličské Charitě. Pátek patřil Kati Salmons, která otevřela dveře dvou kultur, naší i té severoamerické. Tento den ji vehnal do očí slzy dojetí, když ze při závěrečné zahradní slavnosti loučila s Poličkou. Před očima svých rodičů i sestry česky zazpívala píseň Kometa od Jaromíra Nohavici a rozloučila se se sborem.

"Dva roky zde mě naučily především pokoře k přírodě a obohatily mé znalosti historie a kultury jiných národů. Získala jsem zde nové přátele a doufám, že se sem vrátím," svěřila se Deníku Kati. Do Oklahomy se těší na svou rodinu, kamarády i mexické jídlo, ale především na nový život, který ji čeká. Po návratu domů začne studovat theologii, aby se mohla stát farářkou. Věří, že díky studiu se do Čech vrátí, jelikož plánuje studovat alespoň jeden semestr v Praze.

Sylva Horáková