Tající sníh a led spadl ze střech na několika místech okresu. O víkendu se dokonce propadla střecha hospodářského objektu, který patřil k areálu renesančního zámku v Bystrém. Svitavští dobrovolní hasiči odklízeli sníh ze střechy stavení v Lačnově. Pod tíhou bílé peřiny začal praskat strop. Majitelé dům raději opustili.

Trámy trčící do prostoru, latě rozlámané jako sirky. Místo střechy pohled na oblohu. Tak vypadá část zemědělského objektu v Bystrém. Sloužil jako sklad slámy. Sedlová střecha krytá taškami nevydržela a zřítila se pod silnou vrstvou sněhu. „Předpokládám, že škoda je značná. Jedná se totiž o historický objekt, který kdysi tvořil hospodářské zázemí bysterského zámku. Naštěstí se nikomu nic nestalo, když střecha nad skladem slámy spadla,“ sdělil Jiří Luňáček ze společnosti Agro Vysočina Bystré. Oprava objektu zřejmě nebude levná. Podle Jiřího Luňáčka také záleží na tom, jaké požadavky budou mít památkáři.

Nedělnímu výjezdu se nevyhnuli ani svitavští dobrovolní hasiči. Zapotili se při odklízení sněhu ze střechy domu v městské části Lačnov. „Střecha nespadla, ale začal praskat strop,“ uvedl velitel dobrovolných hasičů Petr Lédl. Majitelé objektu se podle operačního důstojníka Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje dokonce báli o život. Z domu se proto zatím odstěhovali. Dnes by stav objektu měl posoudit statik. Velitel Petr Lédl považuje za velké štěstí, že se neoteplilo více, nebo dokonce nezačalo pršet. V takovém případě by sníh ztěžkl a podobných případů by bylo daleko více.

Ve svitavském okrese vyjížděli hasiči o víkendu na pomoc při úklidu sněhu celkem devětkrát. V sobotu odstraňovali sníh dobrovolní hasiči ze zdravotního střediska v Bystrém. Profesionálové jim pomohli zapůjčením plošiny. Podobný úkol čekal na další jednotky v Koclířově, Moravské Třebové nebo Březové nad Svitavou.