Klub turistů z Moravské Třebové si pro návštěvníky přichystal čtyři pěší trasy a jednu cyklistickou. Již osmým rokem byl součástí i dětský pochod, neboli Dětský vandr, plný pohádkových postav, úkolů a soutěží.

Sedmačtyřicátý ročník vandru připravil stejně jako v předchozích letech pochodové trasy dlouhé třináct, dvaadvacet, dvaatřicet a dvaačtyřicet kilometrů. Dětská verze vandru měřila šest kilometrů a cyklisté si mohli projet trať o délce padesáti kilometrů.

Akce se zúčastnilo téměř jedenáct set lidí. „Poslední tři roky se počet vandrovníků zvyšuje, zejména na dětské a třináctikilometrové trati. Pro nás je ale důležité, že lidé vůbec přijdou, že mají chuť jít si zasportovat," uvedla předsedkyně moravskotřebovského klubu turistů Helena Kopřivová.

Nejpočetnější skupinou výletníků byly děti, ale mezi účastníky se pohybovali i čtyřnozí mazlíčci. „Vždy, když jdeme na procházku do přírody, tak s sebou bereme našeho pejska. Proto jsme ho vzali i dnes. Kdybychom to neudělali, byl by na nás naštvaný," řekli majitelé labradora manželé Novotní.
Letos, stejně jako vloni, byl vandr součástí celostátní akce Toulavý kočárek. „Jedná se o podporu rodinné turistiky, která je zaměřená na to, aby se rodiny s malými dětmi vypravily do přírody," uvedla Helena Kopřivová. Vyrazit do přírody tak mohly i kočárky. „Jdeme už potřetí a nechtěli jsme nechávat naši jednoroční holčičku doma, tak ji budeme před sebou celou cestu tlačit v kočárku," svěřila se maminka Helena Kadlecová.

Největší starostí byla pro organizátory nepřízeň počasí „Vzhledem k tomu, jak bylo ve čtvrtek, tak jsme měli z počasí opravdu velké obavy. Ty se naštěstí nevyplnily," oddechla si Helena Kopřivová. „Dnes to bylo pěkné. Jsem rád, že svítilo sluníčko. Díky němu se šlo lehce a zvesela," sdělil své dojmy další z účastníků Roman Dočkal.

Program vandru začal v sedm hodin ráno na moravskotřebovské radnici a byl ukončen v pět hodin večer na místním zámku, kde si všichni návštěvníci mohli vyzvednout památeční diplom.

(vh)