Lánská hučka je jednou z nejtradičnějších akcí, kterou pořádají litomyšlští skauti. Dvacetičtyřhodinová běžecká štafeta letos dostala nový rozměr. Běželo se na pomoc dětem v Etiopii.

„Schválně jsme kvůli tomu posunuli termín konání Lánské hučky ze září na říjen. Protože v týdnu od sedmého do třináctého října probíhala oficiální celorepubliková sbírka Postavme školu v Africe a nás napadlo obě akce spojit," vysvětlila Jana Harušťáková, jedna z organizátorek. Tradičně se běhá od pátečního odpoledne do sobotní čtvrté hodiny. Letos akce začala už v pátek ráno. Celý den měli skauti na náměstí stánek, kde si s kolemjdoucími povídali třeba o rozvojových zemích jako je právě Etiopie a o tom, jak jim pomoci. Jednou z možností bylo přispět do kasiček skautů a podpořit tak sbírku Postavme školu v Africe.

Velká motivace

Odpoledne se všichni přesunuli na hřiště na Lánech a první běžec mohl úderem čtvrté hodiny vyrazit na kilometrovou trasu. „Vždycky se běží do poloviny, oběhne se židle, pak zase zpátky. Na trase nemáme žádné kontroly.Většina z těch, kdo tu běží, jsou skauti, my si vzájemně věříme. Máme ale statistiky z minulých let, víme, kolik se běhá, a můžeme to porovnat," upřesnila další z organizátorek Lánské hučky Nikola Girčáková. Unavení běžci nabírali nové síly v čajovně, kde skautky vařily Fair trade čaj. Večerní program vyplnilo promítání o Etiopii, to aby všichni věděli, komu pomáhají.

Běžci měli velkou motivaci sbírat kilometry. „Sehnali jsem sponzora, který nám za každý uběhnutý kilometr přispěje deseti korunami na sbírku Postavme školu v Africe," prozradila Jana Harušťáková.

Do poslední minuty

Nikoho neodradil ani silný déšť, který se přihnal s večerem. V duchu hesla „Hučka nesmí stát", skauti vzali deštníky a běhali bez ustání. Poslední hodinu dvacetičtyřhodinovky, kdy už většina běžců po probdělé noci sotva pletla nohama, zburcovali poslední síly. Na řadu přišly sprinty. Všichni se snažili o jediné. Co nejvíc ještě zvýšit počet uběhnutých kilometrů. Počítadlo se nakonec zastavilo na dvě stě devadesáti čtyřech kilometrech. Skauti tedy pro školu v Etiopii vyběhali bezmála tři tisíce korun.

„Celý projekt má smysl, ty školy v Africe reálně stojí. Pomáháme tak dětem získat vzdělání, je to pro ně cesta z chudoby," řekla Jana Harušťáková. Za deset let se v Africe postavilo čtrnáct škol. Právě se staví patnáctá. „Nadace se domluví s danou komunitou, ta pak i sama pomáhá se stavbou školy a jejím dalším fungováním. Není to tak, že by se postavila škola, která bude závislá na zahraniční organizaci. To si myslím, že je skvělé," dodala Anna Macková, bývalá stážistka v Etiopii. Celkové náklady na jednu takovou školu šplhají na milion devět set korun.