Vzpomínky na listopad 1989, potlesk, nadšení ale i zklamání. V takovém duchu se včera dopoledne odehrávala diskuze ve Smetanově domě v Litomyšli. Na pódiu se sešli aktéři sametové revoluce ve městě. Téměř ve stejném složení se takhle potkali 7. prosince 1989. Včera chyběla herečka Marta Vančurová a Miloslav Kohout.

Herec Jan Kačer vzpomínal na příjezd do Litomyšle. „Objížděli jsme města ve velké euforii. Když jsem přijel do Litomyšle, ve Smetanově domě bylo narváno. Poprvé jsem uviděl Brýdla a řekl jsem, že ten by měl být starostou. A nemýlil jsem se,“ řekl Kačer. Tehdy do města dorazil s kolegyní Martou Vančurovou.

Sedmnáctý listopad 1989 byl pátek. V Litomyšli se začali lidé scházet hned příští týden. „U nás vše začalo v úterý. V sobotu jsme byli v Praze s Filmovým klubem a viděli jsme, co se děje. Vytvořili jsme studentské fórum a postupně se přidávaly další střední školy,“ uvedl Pavel Helan, který tehdy studoval litomyšlskou střední pedagogickou školu. Na náměstí u sochy Bedřicha Smetany se scházeli lidé. Na jedné z posledních manifestací jich bylo několik stovek.

Rozčarování

Někteří Litomyšlané se zúčastnili také demonstrací v Praze. Mezi ně patří i dnes osmaosmdesátiletá Jarmila Pavlíková. „Byla jsem na shromáždění studentů na Albertově. Jela jsem totiž na setkání přátel Semaforu a když mi známá řekla, co se děje, neváhala jsem,“ vzpomínala Pavlíková.

Všichni prožívali před dvaceti lety velkou euforii a nadšení. Postupem času ale vystřízlivěli. František Zeman pocítil zklamání v roce 1997, ale Petr Kučera, jeden z lídrů OF a současný majitel zámku Nové Hrady, zaznamenal rozčarování už o šest let dříve. „Malá privatizace i zákon o restitucích se povedly. Pak ale přišly problémy a velkou privatizaci vidím jako špatný krok. Přesto si nežijeme špatně. Spoléhám na mladou generaci a určitě máme co dohánět,“ dodal Petr Kučera. Podle Františka Zemana nastaly přímo v Litomyšli zásadní změny k lepšímu. Domy v centru rozkvetly. Jasný názor má na polistopadové dění sochař Olbram Zoubek. „Lidé si mysleli, že se změnou vlády se změníme i my. Všechno je lepší, ale ty špatné vlastnosti přetrvaly. Podívejte se, v čem jezdíme a jak se oblékáme a na jiné věci. Jsem spokojený,“ uzavřel Olbram Zoubek. Pavel Helan vidí, že se lidem otevřely nové možnosti. Mohou cestovat. Problémová je ale podle něj politika.

Ve Smetanově domě v Litomyšli se včera odpoledne sešla téměř stejná sestava jako před dvaceti lety. Tehdy se ovšem psal 7. prosinec 1989. Herec Jan Kačer zavzpomínal i na osmý prosinec. „Když jsem se vrátil z Litomyšle, řekli mi, že pojedu s Janem Potměšilem do Ostravy. Cestou zpět jsme měli autonehodu, při níž se vážně Honza zranil a zůstal na vozíku,“ vzpomínal Kačer, rodák z Holic. Nehodu bral tehdy jako varování.