Petice proti zrušení pošty a protesty sdružení malých obcí vyslyšelo ministerstvo vnitra, zřizovatel České pošty. Než vynesou úředníci verdikt, otestují, jak se osvědčí mobilní služba.

Pošťáci v automobilech od října doručí dopisy, ale také si u nich lidé mohou vybrat nebo uložit peníze. Lidé v Biskupicích u Jevíčka, které se ocitlo na černé listině, se na pojízdnou Poštovní spořitelnu dívají s nedůvěrou. Uvažují dokonce o změně bankovního ústavu, protože si jinde vyberou peníze jednodušeji. „Poštu využívají místní občané a instituce nejen pro podávání zásilek. Mnoho z nich je klienty Poštovní spořitelny,“ zdůrazňuje nezastupitelnost služby pro venkov starosta Dalibor Šebek.

Mobilní přepážka, jak poštovní auto nazývají, už po Biskupicích jezdí delší čas. Když posádka nezastihne zákazníka doma, tak stejně lidé zamíří do kamenné pošty, kde si vyzvednou balík či poštovní poukázku. Proto pokračuje podepisování petice na obecním úřadu. S listinou také dobrovolníci obcházejí domy. Zrušení pošty považují za nepříjemný zásah do každodenního života. Dojíždění do Jevíčka, byť čtyři kilometry vzdáleného, se brání nejen Alena Kalitová.

Tři měsíce mají Biskupice, ale také Březiny, Rozhraní a Pustá Kamenice na to, aby zjistily, jak jim nová služba vyhovuje. Přitom v dotčených obcích vytvářejí pro chod pošty příznivé podmínky. Nájemné za obecní prostory, v nichž sídlí poštmistři, je minimální. Zaměstnancům pošty se také ulevilo. O místo zatím nepřijdou, alespoň do prosince.

V Biskupicích a Rozhraní sídlí pošta v obecních domech. „Poště nabídneme prostory bezplatně, jen aby služebna zůstala zachovaná,“ zlobí se na necitlivý přístup starosta Rozhraní Zdeněk Hasoň. Petici za zachování pošty podepsali téměř všichni občané Rozhraní i Biskupic.

Starostové motorizované službě nevěří. Proti zavedení mobilní obsluhy protestují. Testování ukáže, zda je alternativa životaschopná.