Veškeré práce v knihovně probíhají pod dohledem Zdeňky Paukrtové z krajského střediska Státní památkové péče. Restaurátoři v současné době pracují na obnově oken v prvním patře Ottendorferova domu. „Provádíme rekonstrukci oken v sále. Renovujeme venkovní a vnitřní rámy i okenní křídla. Nejprve musíme odstranit starý nátěr. Poté okna přetmelujeme. Teprve potom obnovujeme fládrování. Je to časově náročné. Z venkovní strany je hodně zdobných prvků,“ vysvětlil Jiří Věneček, restaurátor z Litomyšle.

Červenou knihovnu nechal postavit Valentin Oswald Ottendorfer. Inspiroval se americkou architekturou. „Ottendorfer se v Americe zmohl a majetek vrátil rodným Svitavám tím, že postavil nádhernou knihovnu. Vybral si lidi, kteří ji dokázali postavit,“ uvedla Zdeňka Paukrtová. Tehdejší řemeslníci odvedli kvalitní práci. Postavili ji za třináct měsíců. „Za dlouhá léta nedosáhla budova větší újmy,“ dodala odbornice.

S restaurováním knihovny začali specialisté na památky již před dvěma lety, kdy se červená knihovna dostala do správy svitavského muzea. „Podařilo se opravit přízemí, prostory historické čítárny a půjčovny. Původní dřevěné obložení bylo značně poškozené, částečně napadené dřevomorkou, dokonce několikrát přetřené barvami,“ popsala Blanka Čuhelová ředitelka městského muzea. Některé dřevěné komponenty musely být nahrazeny replikami. „Při restaurátorském průzkumu jsme zjistili, že na dřevěné součásti již koncem 19. století dělali fládr (umělá napodobenina přirozené kresby struktury dřeva),“ vysvětlila Čuhelová. Tenkrát bylo velice složité sehnat v České republice někoho, kdo se historickým fládrováním zabývá. Podařilo se. Prostory dostaly původní podobu. Už dva roky je v těchto prostorách čajovna s čítárnou.

Vloni pokračovali odborníci s obnovou oken a dveří. „Restaurátor Jiří Věneček při průzkumu zjistil, že kdyby se s restaurováním nezačalo, musely by okna nahradit repliky,“ uvedla Blanka Čuhelová. Budova byla postavena v klidném prostředí náměstíčka. Teď kolem vede hlavní tah a knihovna trpí.

V příštím roce by se měli restaurátoři zaměřit na kovové prvky na budově. „Korozí je napadený hlavně vývěsní štít v podobě draka, ale také mříže na oknech a zábradlí,“ dodala ředitelka Blanka Čuhelová.