Při svěcení muk se sešli starostové a faráři z Jaroměřic, Velkých Opatovic a Jevíčka. Místo, kde stojí muka, se jmenuje Triangl. Stavbu zrestauroval Ladislav Kryl, současný ředitel Národního památkového ústavu v Pardubicích, s manželkou.

Boží muka stojí na „véčkové“ křižovatce u Jevíčka směrem na Velké Opatovice. První zmínka o církevní stavbě pochází podle kronikáře Františka Plecha z roku 1706. Jevíčští zastupitelé nechali muka opravit vloni. „Žádali jsme o grant Moravskou Třebovou, ale neuspěli jsme. Jenže všechno bylo již připravené, proto jsme si řekli, že opravu zaplatíme sami. Z rozpočtu jsme uvolnili padesát tisíc korun. Oslovili jsme několik kameníků a restaurátorů. Soutěž vyhrál Ladislav Kryl, který se podílel na restaurování jaroměřické Kalvárie,“ sdělil jevíčský starosta Roman Müller. Kryl se nedávno stal novým ředitelem památkářů v Pardubicích.

Na opravě muk s ním pracovala i jeho manželka. Právě ona namalovala tři nové obrazy podle těch původních. Má na svědomí také jednu raritu, která lidskému oku neunikne. „Na božích mukách jsou tři obrazy, a to Svatý František, Ukřižování Krista a Panna Marie. Právě za Marii paní Krylová namalovala město Jevíčko jako donátora,“ dodává Roman Müller.

Proč předci postavili boží muka právě na křižovatce silnic, zůstává tajemstvím.