Starosta Jiří Jílek projekt dětí využije při žádosti o dotaci na výměnu oken na budově školy.

Přípravy na pokus o rekord trvaly zhruba tři měsíce. Nápad se zrodil v hlavě páťáků. „Škola prošla částečnou rekonstrukcí a s dětmi jsme si povídali, co se bude dít dále. Žáci vymysleli, že budova potřebuje zateplení. Navrhovali, že upleteme čepice a podobně. Nakonec jsme začali sbírat šály,“ vysvětluje ředitel malotřídky Vlastimil Vajs. Ze sta šál byla najednou hromada několik stovek. „Tak jsme se rozhodli, že zkusíme vytvořit rekord. Zpracovali jsme několik výukových projektů, fotosoutěž, videosoutěž se zaměřením na šály,“ dodává ředitel školy. Během tří měsíců nosily šály děti, ale přicházeli také lidé ze vsi a okolních obcí. Nejvzdálenější dorazila do Oldřiše až z Brna.

V sobotu šály ve škole navázali a rozdělili do pětadvaceti krabic od banánů. Maxišálou obtočili budovu s obvodem devadesát pět metrů šestnáctkrát. „Jedná se o nový ustavující český rekord. Délka 1203 šál činí asi 1520 metrů. V muzeu už evidujeme šálu dlouhou 137 kilometrů,“ sdělil Petr Kubát z agentury Dobrý den v Pelhřimově.

Školní akci využijí zastupitelé Oldřiše. „V úterý musíme podat žádost o dotaci na výměnu oken ve škole. Fotografie z rekordu zpracujeme a přiložíme k dokumentaci. Pokud peníze od ministerstva pro místní rozvoj získáme, nová okna a dveře namontujeme ještě letos,“ říká starosta Jiří Jílek.

Některé šály se vrátily ke svým majitelům. V tělocvičně jich ale zůstalo asi osm set. Jejich osud není jasný. Děti nevylučují, že je darují potřebným do domova.