Občanské sdružení Generace 89, které trhy pořádá, totiž věnuje výtěžek na akce pro děti a také podpoří seniory.

„Krásný šaty za třicet korun a dětská knížka za dvacet. No kde to seženete. A navíc, když mohu pomoci dobré věci, tak neváhám," říká Jana   Nováková. Nebyla sama, kdo na prvním Bleším trhu v Litomyšli výhodně nakoupil.  „První prodejci sem přijeli už po šesté hodině ráno, aby měli dobré místo. To nás mile překvapilo," uvedl Daniel Brýdl z občanského sdružení Generace 89.

Přivstali si

Jako první si stánek na Toulovcově náměstí postavila Lenka Kynclová s rodinou z České Třebové.  „O trzích jsem se dozvěděla již vloni. Bavily se o nich paní v čekárně u doktora. Nejdříve jsme se přijeli na trhy podívat, zaujaly nás a tak jsme si řekli, že příště budeme prodávat taky.  Nabízíme květináče, plyšáky, sklenice, brýle a další věci, které už nepotřebujeme, ale někdo je ještě může využít.  Co neprodám, to rozdám," vysvětluje  Lenka Kynclová.

Část své sbírky pohlednic Litomyšle nabídl lidem na Bleším trhu Petr Jandík. „Sbírám litomyšlské pohlednice, už jich mám stovky.  Měl jsem doma nějaké pohledy po tatínkovi a pak jsem se do toho pustil sám. Jezdím na burzy, tady prodávám pohledy, které mám vícekrát," dodává Petr Jandík.  Ve své rozsáhlé sbírce má i fotografie, o kterých ani nikdo neví, kde byly pořízené. „Mám jeden pohled z Černé hory, na němž jsou dvě krásné dámy se slunečníky. Ten nikdy neprodám," říká sběratel.
Ve svém stánku však neměl pouze pohlednice, ale také odznáčky a vyřezávané ozdobné prvky. Lidi zaujala třeba krásná stará dřevěná kladka. „Přinesl mi ji kamarád, který měl hospodářské stavení. Ta je nádherná, když ji neprodám, tak si ji asi nechám,"  podotýká Petr Jandík.

Výtěžek z Bleších trhů  poputuje na pomoc dětem a seniorům.  „Vloni jsme vybrali více než dvacet tisíc korun a ještě nám nějaké peníze zbývají.  Šest tisíc korun  jsme dali na domov důchodců.  Zbytek postupně jde na projekt Prima odpoledne, kdy děti tráví volný čas se staršími studenty," sdělil  Daniel  Brýdl.

Doufají, že letos vyberou ještě více, aby pomohli více lidem.  „Chceme výtěžek rozdělit mezi děti a starší generaci. Vymyslíme něco nového," uzavírá    jeden z pořadatelů trhů.

K Bleším trhům v Litomyšli se může připojit kdokoliv. Lidé tady mohou nabídnout starší oblečení, nepotřebné knihy,  hudební nosiče,  hračky nebo šperky.  Často se ve stáncích objevují svatební dary. Někteří prodejci  ruší své rozsáhlé sbírky nebo prodávají  suvenýry z cest.

Další Bleší trh se na Toulovcově náměstí v Litomyšli uskuteční v sobotu  čtrnáctého července.