Přijet na moravskotřebovské náměstí takřka nemožné. Prostor byl „obklíčen" policejními vozy, všude dokola cedulky s nápisy „KÖNIGOVO".
Pěšky sem mohl každý, i bez lustrací, kolo bylo výhodou, v podstatě „výrobní nástroj slávy". Tak jej vnímá zdejší rodák. Český cyklista Leopold König má za sebou životní závod. Na své premiérové Tour de France 2014 skončil v TOP 10 na sedmém místě. I když pokora a skromnost zdobí jeho charakter i nadále. Provizorní pódium přímo před radnicí bylo důstojnou zpovědnicí pro aktuálně nejslavnějšího občana. „Podařila se zcela famózní věc, tolik srdečných lidí tu bylo naposledy při oslavách 750 let města" podotkla členka CK Slovan Dita Rolencová.

Hodina pravdy. Tak by by mohlo být označeno Leošovo setkání s tisícovkou spontánně nadšených lidí, včetně těch, kteří jej do té doby neznali. Mladý sportovec vyjádřil díky všem zasvěceným, kteří jeho úspěch umožnili, speciálně rodičům. Od města, v zastoupení místostarostů Václava Mačáta a Pavla Brettschneidera přijal pamětní děkovný list a jiné cennosti. Dort symbolizující jeho nejsilnější zbraň (alpské a pyrenejské kopce) předali zástupci CK.
Sám král König, jak prozrazovala česká vlajka, na níž přehláska sportovcova jména byla nahrazena královskou korunou, gratuloval před zraky všech trojnásobné mistryni České republiky v cyklistice 2013 Markétě Hájkové a přál jí hodně vůle a trpělivosti jako základních předpokladů budoucích úspěchů.

Leoš se předvedl jako rodilý debatér, když odpovídal na zvídavé otázky profesionálního sportovní moderátora z brněnské televize či jen na zrádné otázky svých spoluobčanů. Všichni tak slyšeli jeho slib, že při návštěvám rodného města a projížďkách bude jezdit i přes Městečko Trnávku, aby jeho anonymní fanynka Aninka měla radost.

Velice emotivně působilo poděkování přítomných občanů, kteří svým zájmem o něj upouštěli přetopený kotel jeho emocí" „Pocit, že závodím nejen za sebe, ale i pro někoho jiného, pro vás, byl posilující, povznášející," vyjádřil přesvědčivě a s nevídanou úderností. Úsměvná, leč pravdivá byla jeho vzpomínka na středoškolská studia, když nejmenovaná učitelka jej varovala: „Leo, více se uč, to kolo tě živit nemůže. A najednou čtyři hodiny denně kouká na televizi, aby mě tam viděla jezdit na kole." Přiznal i pokutu dvě stě švýcarských franků za výtržnost na veřejnosti, když v etapě v Anglii, na silnici lemované miliony diváků, si „odskočil" a s jakou radostí prožíval svou genderovou příslušnost. Na ostatní pikantnosti není místo.

Plodný podvečer, naplněný skvělou atmosférou v nádherném letní počasí korunovala autogramiáda, komentovaná slovy: „Bylo to stejně náročné jako ta padesátikilometrová časovka při Tour. Obojí dopadlo skvěle. Rád jsem si udělal selfii s plným náměstím, když zdraví rukama a naznačují šťastnou sedmičku. Nebylo to tak nebezpečné jako když to diváci činili před rozjetým peloton Tour de France."

(mt)