Dnes jich má ve svém spřežení osm, ale před časem žilo ve stanici „Z měsíčního světla“ samojedů třináct.Letos mu zima přeje a může trénovat na prohrnutých cestách v okolí Strakova a Gajeru.

Celé spřežení vede desetiletý pes Fram, který už zacvičuje svého syna Zora. Za nimi běží Heskin, Polka, Pluto nebo Gim. Krásní bílí psi pospíchají se saněmi po lesní cestě, nádherná podívaná. Ani Pavel Lněnička by už samojedy za jiné psy neměnil. „Vzhledově je to krásný pes a také velký dobrák. Ale je trochu vyčůraný. Když si rozmyslí, tak sedne a prostě nepůjde. Někdy to s nimi bývá rodeo,“ říká chovatel Pavel Lněnička. V letošní sezoně se zúčastnil dvou závodů. V Cakově spoléhal na psy, jenže pořadatelé změnili tradiční trať. „Hlídal jsem, jak vypadá cesta a psi běželi, jak byli zvyklí. Museli jsme se kus vracet,“ vzpomněl Lněnička. V současné době trénuje především na lesních cestách v okolí Strakova. Průměrně ujede za den asi dvacet osm až čtyřicet pět kilometrů. Vloni zvládl i sto pět kilometrů.

Letos se chystá se na závody na Červenohorské sedlo. „Možná tam pojede moje manželka, která také začala závodit. V dětské kategorii se účastní rovněž syn a dcera,“ dodal Pavel Lněnička ze Strakova. Stanice s názvem Z měsíčního světla vznikla v roce 1992. O tři roky později začal Pavel jezdit závody psích spřežení a se svými samojedy se stal v roce 2004 vicemistrem republiky. Účastnil se také zahraničních soutěží. V roce 2000 stál Pavel Lněnička u nového českého rekordu v Červeném Kostelci v nejpočetnějším zápřahu samojedů. Do jednoho spřežení zapřáhl dvacet sedm psů. O jednoho samojeda tak překonal rekord vytvořený v roce 1952 ve Spojených státech amerických.