„Pamatuju si, že chodil už můj tatínek. Masopust dělali lidé, kteří už nežijí, a to i za totality. Já chodím pravidelně od roku 1961,“ říká Ludmila Kopalová, bývalá starostka Rozstání. Tradici udržuje ve vsi Český červený kříž. Ludmila Kopalová je jeho zakládající členka od roku 1955. „Jednou nás bylo i pětadvacet, jinak nás chodí kolem dvaceti. Několikrát jsme měli živou hudbu, muzikanty, ale pro ně je to náročné. Máme harmonikáře a bubeníka. Myslím si, že tahle tradice u nás určitě vydrží,“ dodává Kopalová.

Mladí lidé o akce na vesnici zájem mají. Letos jich mělo jít v masopustním průvodu několik, ale onemocněli. Nakonec se oblékly do masek z mládeže jen dvě dívky. „Půjde to, připojí se a převezmou po nás jednou pořádání takových akcí,“ věří Kopalová.

Někdo masopustní maškary sice do domu nepustil, ale většina lidí je už čekala. „Byli jsme překvapeni, že jedni lidé bydlí kus od silnice, ale pán si poradil. Vzal auto a sjel k silnici, otevřel kufr a měli jsme pojízdný bufet, kořalka, chlebíčky, sladké. To se stalo poprvé,“ přibližuje Ludmila Kopalová.

Pro obec pracovala tři desítky let. Letos jí bude sedmdesát let, ale ani v důchodu nesedí s rukama v klíně. Aktivit má prababička řadu.