„Uvažujeme o tom, že bychom chtěli otevřít šermířský kroužek, tak jsme přichystali pro děti ukázky historického šermu," vysvětlila Hana Plíhalová Šafaříková z domu dětí a mládeže.

Taje historického šermu dětem představil Lancknecht, žoldák z německy mluvících zemí šestnáctého století, v podání studenta pedagogické školy Martina Grosse. „Chtěl bych dětem ukázat, jak se bránit, ale zároveň, aby si neublížily a měly úctu k protivníkovi," vysvětlil středověký voják Martin. Oblečený byl v barevném dobovém kostýmu. „Sám jsme si ho navrhoval podle obrázků z internetu, ale především podle dobových kreseb," prozradil šermíř Martin Gross. Tentokrát děti do rukou nedostaly meče opravdové, ale vyrobené z tvrzeného papíru a molitanu.

Ke slovu se dostaly také zbrusu nové luky. Sice byl odpolední program určený pro starší děti od deseti let, ale dlouhou frontu si vystály a několik šípů si s pomocí Petra Jandy vystřelily i mnohem mladší děti. Svištění šípů vzduchem mělo úspěch u všech.

„Střílet lukem se nám líbilo. Říká se, že je to spíš pro kluky, ale je to i pro holky, zvládly jsme to," pochlubila se devítiletá Anička Tesařová, když si zrovna pletla barevný náramek.