Letos poprvé se mohla do soutěže přihlásit také malá města. „Ze svitavského okresu mám přihlášené Bystré u Poličky. Přihlásili se, protože jsou menší než největší vesnice v republice,“ vysvětluje Josef Halamka ze svitavské radnice.

Práce komisařů ale není jednoduchá. Zajímají se o kulturu, podnikání, lesy nebo příležitosti pro mladé lidi. „Každá obec má něco zajímavého, co ji charakterizuje a co ji umí prodat. V Osíku je to jednoznačně golfové hřiště, v Makově letní zastřešený areál pro akce, ve Vendolí celoroční práce s dětmi a v Sebranicích zase spolupráce s lidmi už od školky,“ vypočítává předseda komise a současně starosta Lubné Josef Chadima. Jeho obec zvítězila v soutěži před dvěma lety.

V Městečku Trnávka mají hotové kompletně inženýrské sítě i plynofikaci. Komise si cení toho, že teprve po zemních pracích začínají budovat na povrchu.

Do krajského kola vesnice roku se tradičně hlásí nejvíce obcí právě ze svitavského okresu. Přesto některé v letošním roce účast vypustili.

„Zastupitelstvo rozhodlo, že se nepřihlásíme. naposledy jsme se zúčastnili před dvěma lety a od té doby se v Poříčí nic zásadního nezměnilo. Pokud získáme dotaci na rekonstrukci kulturního domu a vše se podaří, potom se možná znovu zúčastníme,“ uvedl poříčský starosta František Bartoš.
Komisi nyní čeká nelehký úkol. Z třiadvaceti kandidátů musí vybrat toho nejlepšího. Nejhezčí vesnici vyhlásí v pondělí.