Důlní činnost skončila na Hřebči před patnácti lety, kdy vyjel poslední důlní vozík. Nyní se ale život do zdejší přírody vrací. Už však ne v podobě rachotu důlních strojů a hlasů horníků. Teď přijedou turisté. Hřebečské důlní stezky, které byly slavnostně otevřeny v neděli dopoledne, jich přilákají určitě tisíce.

Spojí region

Sedmdesát kilometrů stezek, rozhledny, vyhlídky, altány, portály štol a krásná příroda. To jsou Hřebečské důlní stezky. Unikátní projekt se rodil tři roky. „Když za mnou před pár lety přišel s nápadem Lumír Moučka s Františkem Žáčkem, byl jsem k tomu trochu skeptický. Lidé dnes mají zájem o jiné věci než o připomínky historie. Postupně jsem ale zjistil, že to bude velká turistická atrakce, která nemá obdoby. Stezky pomohou celému regionu a myslím si, že spojí celý svitavský okres,“ uvedl Josef Ošťádal, starosta Moravské Třebové.

Slavnostní otevření se odehrálo na vyhlídce u restaurace U Tety. Přijeli i horníci z dolu Březinka s alegorickým vozem. „V minulosti to bývalo tak, že horníci se v den svatého Prokopa vydávali na cestu třeba z Mladějova na Hřebeč, kde se konala polní mše,“ přiblížil historii Lumír Moučka, jeden z autorů projektu. Zatímco jinde stříhají obligátní pásku, na Hřebči bylo vše jinak. Symbolického aktu se ujal starosta Třebové Josef Ošťádal a hejtman Radko Martínek. Společně otiskli svá chodidla do hlíny a pak už mohli lidé vyrazit na stezky. Frontu stáli turisté u rozhledny Nad doly a živo bylo i na Strážném vrchu, kde se děti navíc zúčastnily her, které pro ně připravili lesníci.

Na realizaci Hřebečských důlních stezek využilo město i dotaci z Evropské unie. Z evropských peněz se staví ledacos, ale aby se stavěly důlní stezky, to je rarita. „Přeji, aby stezky byly jedním z faktorů, který ovlivní, že tato krásná krajina bude hojně navštěvovaná turisty. Hospoda U Tety je pro všechny řidiče kamionů pojem, zná ji celá republika, možná Evropa. Takže já Lumíru Moučkovi a Františku Žáčkovi přeji, aby důlní stezky znali nejen turisté v České republice, ale v celé Evropě,“ řekl hejtman Radko Martínek. A právě stezky se stanou novým lákadlem, které přitáhne na Moravskotřebovsko tisíce turistů. „Chceme, aby lidé přišli do přírody. Povedlo se nám to vloni u rozhledny Pastýřka, ale projekt Hřebečských důlních stezek je zcela unikátní. Navíc je to jeden ze dvou klíčových projektů, které dokončíme v tomto volebním období. Tím druhým je zimní stadion, který otevřeme v říjnu,“ dodal místostarosta Václav Mačát.

Od Tety nahoru

V neděli dopoledne se sešli turisté a hosté na parkovišti u restaurace U Tety, odkud se poté všichni vydali na trasu. Stezkám požehnal i vojenský kaplan Petr Šabaka z Moravské Třebové. „Naše generace ztratila vztah k zemi, po níž chodíme. Nerozumíme už rostlinám, ptákům a jiným živočichům. Nedokážeme je ani nalézt, natož je pozorovat, naslouchat jim, rozumět jim. Nevíme, jak voní zem. Sálavé teplo ohně známe několikrát do roka. Utíkáme před zkušeností zimy i horka. Bezcílně se honíme sem a tam, a pokud snad máme cíl, tak jen abychom získali trochu toho mamonu. Ale touha po všem podstatném a do morku kostí zakódovaném zůstává,“ sdělil v promluvě vojenský kaplan Petr Šabaka.

Hornickou tradici připomněl i odborník na dějiny hornictví Karol Šmehil: „Dnes rachot strojů z dolů nezní, ale je možné, že přijde den, kdy bude nutné znovu proniknout do zemských hlubin a vydobýt zásoby žáruvzdorného jílovce. Zdař Bůh!“