Bylo to poprvé, co se do podzemních chodeb pod renesančním zámkem hasiči podívali. Zatím jenom při svém cvičení, ale k opravdovému zásahu může dojít kdykoliv. Stačí, aby se některému z návštěvníků udělalo v tmavých chodbách zle. „Zásah v podzemí by byl opravdu těžký, ale jsme i na tyto případy vybaveni. Máme nosítka i páteřní desku, takže bychom zvládli transport člověka k sanitce,“ sdělil na místě velitel litomyšlských dobráků Miroslav Vacek. Hasiči si tak natrénovali použití dýchací techniky a práci ve stísněném prostoru. A že by zásah byl opravdu fyzicky náročný, přiznali i sami hasiči, kteří podobné cvičení absolvovali poprvé. „Jsou tady velmi nízké stropy a hodně stísněné chodby. Přes trubky by byl problém při nesení zraněného, ale je nás dost, určitě bychom si poradili. V zadních úsecích chodeb bychom museli jít skoro po čtyřech,“ řekl hasič Vladimír Klofanda. Když srovnává požár domu a záchranu člověka z podzemí zámku, je to podle něho obdobně těžký zásah.

Podle velitele Vacka se může v podzemních chodbách stát téměř cokoliv. „Vzhledem k tomu, že na návrší pracují dělníci, může dojít k zavalení a jiným zraněním,“ dodal Vacek.

Zázemí zámku

Kromě zásahu v podzemí si dobrovolní hasiči vyzkoušeli i příjezd přes staveniště k zámku a také se seznámili s provozem památky. „Potřebujeme se podívat, kde se nacházejí hlavní přívody energií a vody, kde jsou zdroje vody a také je vyzkoušet. Je pro nás rovněž důležité znát technické zázemí zámku, kdyby náhodou došlo k požáru nebo vichřici, která by poškodila střechu zámku,“ uvedl Miroslav Vacek.

Na netradiční a náročné zásahy cvičí hasiči pravidelně. Profesionálové například vloni trénovali na hradě Svojanov nebo na oddělení Svitavské nemocnice.