Poslední velkou akcí v republikovém kalendáři soutěží v požárním útoku je „Memoriál V. I. Lenina" v Širokém Dole. Od rána se oba, jak Lenin tak slunko, usmívali na skoro dvě stě družstev mužů, žen a seniorů z celé České republiky a Slovenska.

Po loňském nečase, větru, dešti a sněhu to byl údajně celkově druhý závod na slunci za patnáctiletou historii. Ještě něčím byl závod výjimečný. Všechen výtěžek z memoriálu bude použit ve prospěch Tomáše Jílka, člena SDH Široký Důl a člena družstva mistrů republiky 2013, který po jedné zlomové životní chvíli potřebuje pomoc.
Organizace závodu a příprava zázemí je velmi složitá, a tak není divu, že se na ní podílejí skoro všichni místní. Vždyť nasytit žaludky, připravit místo závodu, zajistit technickou pomoc družstvům při přípravě a úklid po jejich útoku, zajistit rozhodčí a startéra no a také komunikovat s českými a slovenskými závodníky o jejich účasti je to nejdůležitější.

Jednoduchý závod?

Samotný závod je pro týmy „jednoduchý". Vždyť mají dělat to, co celý rok cvičily a v čem soutěžily – připravit na základně stroj, poskládat hadice a proudnice, na povel startéra vyrazit nabrat vodu, pospojovat hadice a sestříknout terče. Jak jednoduché, ale… Jsou zde některá úskalí, jako zvyk u většiny mužů běhat delší trať a používání více hadic. Někdy to je přemotivovanost, někdy třeba únava s cesty několika stovek kilometrů dlouhé. Pro někoho udělat co nejlepší výsledek právě na ten jeden jediný pokus.

Štěstí je na dráze vrtkavé a kde hledat pravděpodobné vítěze? Vždyť skoro každý okres v republice má svoji ligu v požárním sportu a postupové závody a ti nejlepší bojovali v Širokém Dole.

Nejlepší z nejlepších

Ve výsledkové listině na devátém místě byly nejlepší ze svitavského okresu ženy Desné časem 20:38 vteřiny. Vítěz ze Sychotína dosáhl času 18:00 vteřiny. Nejlepší senioři přijeli z Ostravy Svinova a časem 15:57 vteřin nedali v kategorii nikomu šanci. Z okresu byly nejlepší Hartmanice 18:19. V kategorii muži byl rozdíl mezi prvními čtyřmi družstvy 0:04 vteřiny, v první desítce družstva z moravského a slovenského pomezí a nejlepší Zbora z okresu Púchov potřetí vítězem memoriálu. Pomezí bylo ze Svitavska nejlepší a zajímavý byl stejný čas obou proudů 15:77 vteřiny. Jedna hasička z Ústrašic v okrese Tábor si odvezla titul nejkrásnější účastnice „MISS Memoriálu V. I. Lenina".

Dvě poděkování nakonec patří hasičům Širokého Dolu za moc fajn akci a všem, kdo přispěli na pomoc Tomášovi.

JIŘÍ FELTL

Čtěte také:

'Budu bojovat,' čte rodina ze rtů těžce zraněného hasiče Tomáše