Vítězové z Předměstí při oslavě triumfu využili i káď s vodou. Dobrovolní hasiči ze Svojanova totiž vyhráli okresní soutěž v požárním sportu. Družstvu z Předměstí se tak podařil historický úspěch. „Na okresní soutěži v Sádku u Poličky jsme obsadili první místo. Před třemi lety jsme si dali nelehký úkol, že do pěti let postoupíme do krajského kola. Na kraj tak pojedeme o dva roky dříve,“ radují se velitelé družstva Stanislav Bačovský a František Vaverka. Mezi týmy žen se nejlépe dařilo závodnicím z Desné u Litomyšle.

Kvalitní boje neprobíhaly v nejmodernějších zákopech ani neviditelnými technologiemi, jako spíše taktikou dobrovolných hasičů a technikou z jejich výzbroje. O co šlo? Bojovalo se o postup na krajskou soutěž v požárním sportu v kategorii mužů a žen. Hned po ránu, kdy ještě tráva byla plná rosy, na nástupu přivítal všechny sbory starosta SHČMS (Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska) svitavského okresu Josef Jiruše společně se starostkou Sádku u Poličky Ludmilou Sládkovou.

Při rozcvičování si někteří říkali, že příště jistě budou více cvičit, aby na hasičském bojišti bylo lehčeji. Opravdu to nejde přijít a udělat výsledek. Kolikrát se za výsledky skrývají i léta běhání s hadicí, namáčení se s košem v kádi nebo možná tisíce přeskočených bariér.

Favorité z Desné, Kamence, Předměstí i Širokého Dolu dá se říct, že jistili kvalitu soutěže, kterou podpořila i domácí družstva mužů i žen. Místní hlasatel pasoval obě družstva Hartmanic na „černého koně“ závodu. V mužích mu předpověď vyšla. Vteřinka po vteřince se počítala v každé disciplíně, vždyť nejlepší bude ten, kdo po štafetě čtyři krát sto metrů, čtyřech započítaných časech v běhu sto metrů s překážkami jednotlivců a v závěrečném požárním útoku těch vteřinek bude mít nejmíň. Bezchybný průběh závodu, který zajistil Sbor dobrovolných hasičů Sádek a rozhodčí umožnil všem závodníkům se plně soustředit na výkony a povzbuzování svých závodníků i soupeřů. Objevily se slzy radosti a slzy neštěstí, smutku a bolesti.

Na závěr předal starosta SHČMS Svitavy Josef Jiruše spolu se starostkou obce Sádek poháry. Všem posvítilo slunko na cestu domů a vítězům na krajskou soutěž.

Výsledky


Muži

1. Předměstí
2. Hartmanice
3. Desná
4. Sádek
5. Slatina
Ženy

1. Desná
2. Kamenec
3. Sádek
4. Polička
5. Hartmanice

Jiří Feltl