Poprvé se dům rozzářil v sobotu 28. listopadu večer. Na originální podívanou se sjíždějí lidé z celé republiky. Vloni mladý muž, písmomalíř u silničářů, přivítal na své zahradě dvacet tři tisíc lidí.

Václav Trunec začínal před sedmi lety se žárovkami na oknech jako mnoho jiných lidí. Během pár let se ovšem od stovek žárovek dostal k tisícům. Každý rok jejich počet zvyšuje. „Ozdobené domy se mi zalíbily v amerických filmech. Chtěl jsem to zkusit také,“ řekl Václav Trunec. S přípravou osvětlení začal letos již v polovině října. Na natažení kabelů se žárovkami vypracoval více než stovku plánků. „Pokud někde praskne jedna žárovka, zhasne jich hned deset, abych to lépe našel. Žárovky odebírají za hodinu zhruba tři kilowatty. V přepočtu na peníze to není zase tolik, jak si lidé myslí,“ tvrdí Trunec.

Vloni přijelo do Chotovic také několik desítek cizinců. Domek obdivovali i Američané nebo Australané. Všichni oceňují, že zachovává tradiční české Vánoce a nemá na zahradě soby nebo tlustého Santu. Vánoční atmosféru dokreslují koledy, které znějí všude okolo domu.

Zájem o vánočně osvětlený domek bude značný také letos. „Už mám objednané dva autobusy z Hradce Králové. Důchodci mi sami volali, že by chtěli přijet,“ dodal Václav Trunec. Dům bude osvícený až do konce ledna.

Čtěte také: FOTO: Na domě se rozzáří patnáct tisíc žárovek

Další fotografie a rozhovor s Václavem Truncem