Děti všeho věku, výtvarné potřeby, foťáky a přehršel nápadů. Co z toho může vzejít? Originální animované filmy.

Občanské sdružení Trnka pořádá kulturní a vzdělávací akce pro všechny generace. V sobotu se prostory Trnky proměnily v animační dílnu pro děti, a to už podruhé. „První animační dílna byla na tři dny. Teď jsme zkusili jednodenní. Má úspěch," uvedla Denisa Faltýnková, jedna z vedoucích animační dílny.

Vytvořit animovaný film není jen tak. Chce to dobrý nápad i trochu znalostí. Toho prvního měly děti na rozdávání, s druhým pomohla vedoucí dílny. „Seznámila jsem je například s tím, kolik snímků za vteřinu se používá do animace. V našem případě je to dvanáct. Některé děti to dodržují a pečlivě si spočítaly jednotlivé fáze. Říkala jsem jim, jak vnímat pohyb, jak si všímat fyzikálních zákonů," vysvětlila Denisa Faltýnková.

S nadšením

Že tvoření animovaných filmů děti bavilo, bylo vidět na první pohled. Každá skupinka pracovala s jinou technikou, všechny ale s velkým zápalem. A do jednoho se shodly, že je dílna bavila. „Každá skupinka si vybrala svoji techniku. Všichni chtěli dělat z plastelíny, ale nakonec zkoušeli několik technik. Například holky si vytvořily 3D model kuchyně s dřezem. Poté z drátku vyrobily mouchu a používaly také banán a ruku. Kluci zkoušeli papírkovou techniku, kdy si vystříhali jednotlivé části těl a ty posouvali po podložce. Jedna skupinka animovala dokonce z lega," vyjmenovala Denisa Faltýnková, vedoucí animační dílny.

Scénáře filmů byly rozmanité stejně tak jako techniky jejich vzniku. „Je to příběh o kočce, která v lese potká vlka. Ten jí dá napít trochu piva. Kočka usne na paloučku, unesou ji mimozemšťani a na Zemi ji vrátí jako elektrickou kočku," přiblížil děj jednoho z filmů čtrnáctiletý Petr Veselka a dodal: „Baví mě to, je to super."

Každého při animaci bavilo něco jiného. Někdo si přišel na své při vytváření kulis, jiní se důkladně věnovali scénáři, pro někoho bylo tím nejzajímavější z celého dne, když se dostali k samotnému rozpohybování obrázků. „Film jsme připravovali skoro celý den. Ale nejvíc nás asi bavilo focení, když jsme společně připravovali jednotlivé scény," prohlásila za svou animační skupinku jedna z účastnic Natálie Finsterlová.

Zajímavé bylo pozorovat, jak si různě staré děti s tvorbou filmu po svém poradí. „Čím mladší, tím to mají rychleji hotové. Jedou rychle, tolik si neuvědomují, že by pohyb měl být drobnější. Vznikají z toho pěkné věci. Mají své dětské kouzlo. Jsou to hezké příběhy. Pohyb je takový nedokonalý, ale je to pěkné," dodala Denisa Faltýnková.

Svá animovaná filmová dílka budou mít příležitost promítnout malí scénáristé před publikem z řad příbuzných i veřejnosti v sobotu 1. února na Ozvěnách Anifestu v Trnce.