Sanitka z Hlinska nedojela pro malého pacienta do Martinic, proto vyjeli kolegové z Litomyšle. Ani oni se k domu, kde bylo nemocné dítě, nedostali. Dusícího se chlapce zachránili dobrovolní hasiči z Budislavi.

Hasiči Martin Heger a Marek Bulva se vydali pěšky tři kilometry přes závěje pro tříletého chlapečka. „Sanitka se nedostala k nemocnému dítěti, proto jsme s Markem pro něj vyrazili pěšky. Byl nepříjemný vítr a chumelilo. Zabalili jsme chlapce do deky a zase jsme s ním došli k sanitce. Odhaduji, že to byly asi tři kilometry,“ popsal neobvyklý zásah velitel budislavských hasičů Martin Heger. Z Pastviska je do Martinic navíc doprovodil místní člověk, který okolí dobře zná.

Pomoc hasičů byla v daný okamžik nenahraditelná. V místě byly totiž až metrové závěje. Žádné auto by se k domu nedostalo. „Jednalo se o dusící se malé dítě. Vyslali jsme pro něj sanitku z Hlinska, ale ta zapadla u Rychnova. Na místo se nedostala ani sanitka z Litomyšle,“ uvedl lékař Otomar Kušička z rychlé záchranné služby Pardubického kraje.

Pomoci hasičů si cení nejen rodiče nemocného dítěte a záchranáři, ale také starosta Budislavi Milan Navrátil. Budislavská jednotka má navíc, jako jedna z mála mezi dobrovolnými hasiči, kvalitní vybavení pro zásahy u dopravních nehod.

Sníh včera komplikoval dopravu v celém okrese. Situaci zhoršoval vítr, který tvořil sněhové jazyky.

Zapadly i cisterny s mlékem

Svitavsko - Silný vítr a sněžení zkomplikovaly o víkendu v noci dopravu v celém svitavském okrese. Na silnicích se tvořily sněhové jazyky. Hasiči vytahovali uvízlé automobily.

Silničáři nasadili techniku a snažili se komunikace prohrnovat. Práci jim ale komplikoval silný vítr. „Výstraha meteorologů vyšla. Problémy jsme zaznamenali v celém kraji. Nevyhnuly se ani Svitavsku, především okolí Litomyšle. Hasiči a cestáři řešili potíže se zafoukanými auty a popadanými stromy,“ sdělila včera ráno Magdalena Navrátilová, mluvčí Pardubického kraje.

Plné ruce práce měli hasiči. Včera odpoledne vytahovali na silnici mezi Poličkou a Stříteží zapadlou cisternu s mlékem. Přitom už v neděli ráno kolem šesté hodiny uvízla jiná cisterna rovněž s mlékem kousek za Litomyšlí ve směru na Němčice. „Hasiči likvidovali popadané stromy přes silnici mezi Bystrým a Hamry, u Jevíčka a na objízdné silnici přes Hřebeč. Zapadlé automobily jsme vytahovali v neděli ráno u Radiměře a v sobotu po půlnoci také u Nové Vsi u Jarošova,“ sdělila operační důstojnice hasičů. V terénu zasahovali nejen profesionální, ale také dobrovolní hasiči.