Kaléšek si letos nenechaly ujít stovky návštěvníků. Již podesáté navíc košt slivovice doplnila přehlídka historických velocipedů. Cyklisté opět jeli na čas z Jaroměřic do Biskupic a odpoledne si před jízdou elegance „střihli“ ještě soutěž o nejpomalejšího závodníka. Biskupické kaléšek je akce, která nemá v republice obdoby. A dokazuje i to, že lidé v malé vesnici dokážou udělat velkou akci pro stovky i tisíce lidí. „Tenkrát jsme s Františkem koštovali novou úrodu a já jsem říkal, že ráno si sice nebudeme moc pamatovat, ale že nějaký výstup by z toho měl být. Hodil jsem cosi na papír a vznikla z toho akce, která má dneska nadregionální charakter. Jsem rád, že se to povedlo,“ vzpomínal Oldřich Koudelka, jeden z duchovních otců kaléšku a nově pasovaný vrchní kaléšník.

Biskupické kaléšek vesnici u Jevíčka proslavil. „Přináší nám popularitu, jsme díky kaléšku známí a to nám pomáhá i na veletrzích cestovního ruchu. Letos nám počasí nahrálo úplně neuvěřitelně. Tak hezky prvního října může být opravdu snad jen v Biskupicích,“ uvedl starosta Dalibor Šebek. Ke kaléšku patří i soutěž o nejlepší pálenku. Letos se utkalo třicet pět pěstitelů. Tři nejlepší vzorky byly následně vydraženy. Výborné pálenky si odnesli poslanec Václav Neubauer, senátor Petr Šilar a tři tisíce korun za vítězný vzorek dali manželé Jiřina a Jan Rosákovi.

Výtěžek využijí v charitě v Moravské Třebové, konkrétně ve stacionáři Domeček, na vybavení dřevařské dílny pro klienty. Za peníze nakoupí ponk a nářadí.

Kdo letos vyhrál v Biskupicích?

1. Ludmila Nárožná, Bělá
Švestka, 54 %, vypálená
v roce 1989 v Biskupicích.


2. Zdeněk Medek,
Velké Opatovice
Švestka, 53%, vypálená v roce 2009 v Borotíně.


3. Petr Motl, Křenov
Jablkovice, vypálená v roce 2009 v Cetkovicích.