Uctít Památku zesnulých míří na hřbitovy již od uplynulého víkendu desítky lidí denně. Plné ruce práce tak mají floristé, zahradníci, ale i strážníci.
Trendy dušičkové floristiky se postupně mění. Stále jsou sice oblíbené věnce nebo vypichované kytice z přírodních materiálů. Ovšem podle zahradníků se postupně dostávají mezi oblíbené jiné formy aranžmá nebo exotické plody. Podle Evy Klabanové ze střední zahradnické školy v Litomyšli se letos místo věnců začaly prosazovat polštářky a dečky z mechu nebo kůry. „Umístění takového aranžmá na hrob je intimní záležitostí. Proto by se pro něj měli rozhodovat především nejbližší příbuzní zesnulých,“ vysvětlila floristka Klabanová. Ovšem podle ní neuděláte chybu, pokud vsadíte na klasiku. Slaměnky sice tento rok tolik „nefrčí“, ale vazby zdobené podzimními plody působí vkusně.

Na Dušičky jsou samozřejmě přichystána i samotná pietní místa. Pracovníci technických služeb dokončili úklid hřbitova. Je tak připraven k vzpomínkovému dni Památky zesnulých. „Letos jsme zrekonstruovali obě dvě vstupní brány, opravili jednu starší hrobku, dokončili úpravy další části hřbitovní zdi,“ vyjmenoval ředitel svitavských technických služeb Petr Horký. Sto tisíc korun poskytlo letos město na ošetření vzrostlých stromů na pietním místě. „Přidali jsme v areálu také další kontejnery,“ dodal Petr Horký. Ačkoliv strážníci budou mít v těchto dnech zvýšený dohled na hřbitovech, policisté upozorňují, že by lidé neměli zbytečně nabízet zlodějům příležitosti. Osoby s nekalými úmysly lákají podle mluvčí svitavské policie Anny Štegnerové především volně odložené věci ve vozidlech.

(ap, syh)