Fotogalerii z pochodu neleznete ZDE.

Příznivci krajní pravice se scházejí v létě ve Svitavách už několik let. Organizátorem pochodu je Jiří Švehlík, který tak veřejně poukazuje na to, že odsouzení Vlastimila Pechance mělo údajně politický podtext. O jeho nevině je přesvědčená i Pechancova rodina a známí. Právě Jiří Švehlík se snaží o obnovení procesu. Pro většinu lidí je ale Pechanec člověk odsouzený za vraždu s rasovým motivem. Přesto chce bývalý svitavský skin požádat v roce 2013 o podmínečné propuštění.

„Máme nového právníka a navštěvujeme Svitavy, kde komunikujeme s lidmi, kteří mají s událostí z roku 2001 co do činění. Máme nové svědky, ale nechceme je blíže specifikovat. Mají strach,“ řekl Jiří Švehlík.

Naděje sice umírá poslední, ale Švehlík přiznává, že šance na obnovení soudního procesu jsou malé. „Zda bude, nebo nebude obnova, není jisté. Moc velké naděje tomu nedávám,“ dodal Švehlík. Na nesrovnalosti v případu poukázala před časem také státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Otázkou je, zda pochody Svitavami mají nějaký efekt. „Je to spíše chvilková akce. Lidé se nabalí, ale pak to utichne,“ řekl Švehlík. Vlastimil Pechanec sedí ve věznici v Plzni na Borech a vytrvale tvrdí, že je nevinen. V srpnu roku 2013 hodlá požádat o podmínečné propuštění.

Krajní pravice se ve Svitavách kvůli Pechancovi schází už několik let. Vloni jich tam přijelo asi 120, neboť akci překazil prudký déšť, rok předtím jich bylo asi 200. Na protirasistický pochod vloni přijelo kolem sedmi desítek lidí. Také v minulosti se tyto demonstrace obešly bez incidentů, vždy se však uskutečnily v rozdílných termínech.