„Víťa Podivínský je nepochybně jedním z významných členů ČSSD, a to jak v okrese Svitavy, tak v kraji. Rovněž jeho pověst lékaře a obliba u pacientů je zcela mimořádná. Jeho působení v obou zastupitelstvech je hodnoceno velmi pozitivně,“ sdělil předseda okresního výboru Miloš Horáček. „Jeho soukromé webové stránky, sdílené příspěvky a komentáře jsou jeho nezadatelným občanským právem. To, že s jejich formou nesouhlasím, nutně neznamená, že nemají racionální jádro, byť podané touto podle mě nešťastnou formou,“ vysvětluje.

 Podle Miloše Horáčka mají odpovědnost za provoz serverů jejich provozovatelé a vlastníci. „Nikoliv jakási anonymní sešlost rádoby arbitrů. Pokud vím, tak blokování závadných profilů je správci běžně realizováno, což se u doktora Podivínského nestalo,“ připomíná. Připravovaná změna stanov ČSSD nemá podle Miloše Horáčka s kauzou Vítězslava Podivínského nic společného.

 K rozhodnutí sociálního demokrata Podivínského se vyjádřil rovněž senátor a někdejší hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. „Viděl bych to jako předčasné, tak vážně bych to nebral,“ říká k jeho rozhodnutí skončit v politice. „Je to oblíbený lékař se svéráznými názory, které jeho pacienti respektují a mají ho rádi. Je to na jeho rozhodnutí, co udělá. Možná jsou lidé, kteří nemluví sprostě, ale o to hůř jednají,“ podělil se o svůj pohled sociálnědemokratický senátor. Ostatně byl to právě Radko Martínek, který, podle vyjádření Vítězslava Podivínského, lékaře s neotřelými názory do politiky přivedl.

„Myslím si, že svérázné názory, se kterými se netají, mu uškodit nemůžou a straně taky ne. Samozřejmě pro některé lidi to může být docela velká překážka, ale není vulgarismus jako vulgarismus. Je to přímý člověk, který nedělá podrazy, na jeho způsob myšlení jsem si zvykl a považuji ho za součást jeho osobnosti. Možná by se někdy mohl krotit, ale jsou horší věci,“ uzavírá Radko Martínek.

Tím však ochota sociálních demokratů vyjádřit se k rozhodnutí Vítězslava Podivínského opustit stranu i komunální politiku končí. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický Deníku pouze sdělil, že každý by měl sám zvážit, zda je způsob a forma jeho vyjádření vhodná či nikoliv. „Rozhodně nejsem v pozici, abych sledoval a hlídal veškerá vyjádření zveřejňovaná politiky na sociálních sítích či různých blozích. Proto jsem ani tyto články ať už na politická či nepolitická témata nečetl, stejně jako nečtu všechny diskuse na sociálních sítích,“ vzkázal v úterý prostřednictvím tiskového mluvčího kraje. Na žádost o doplnění o reakci na aktuální rozhodnutí krajského zastupitele Dominik Barták napsal, že hejtman je s doktorem Podivínským v kontaktu.

Deník oslovil rovněž někdejšího poslance a stranického kolegu doktora Podivínského ve svitavském zastupitelstvu Pavla Havíře i současného, aktuálně jediného sociálně demokratického poslance za Pardubický kraj a předsedu krajského výboru ČSSD Jana Chvojku. Ovšem bez odezvy. Komunální politici ostatních stran a hnutí většinou o rozhodnutí doktora Podivínského vědí, komentovat situaci však nechtějí.