Již nyní silničáři opravují nadchody. Hned poté vypukne stavba kruhového objezdu u hotelu Dalibor. Navíc litomyšlští radní jednají o vybudování další okružní křižovatky v sousední ulici u budovy firmy Litex.


Po letech diskuzí se konečně začíná stavět kruhový objezd v rizikovém úseku u Daliboru. „Projekt realizuje Ředitelství silnic a dálnic. Nyní dělají přeložky a poté se pustí do demolice objektu firmy Kubík. To vše stihnou do sedmnáctého července a potom začne samotná stavba okružní křižovatky. Hotovo bude do konce září,“ uvedl starosta Michal Kortyš.


Výstavba kruhového objezdu proběhne za plného provozu na frekventované silnici. Během většiny stavebních prací povede obousměrný provoz silnici I/35 přes staveniště bez stanovení objízdných tras. „V rámci doprovodných dopravních omezení dojde k uzavření tzv. Smutného mostu přes Loučnou, zavře se vjezd k vlakovému nádraží a musíme počítat také s krátkodobými a víkendovými uzavírkami jednoho směru pětatřicítky. Auta budou v tomto případě jezdit po ulici T. G. Masaryka,“ vysvětluje Pavel Jiráň, vedoucí odboru místního hospodářství litomyšlské radnice.


Zastupitelé navíc vyjednávají stavbu druhého kruhového objezdu v sousední ulici. „Stavební práce by probíhaly souběžně. Na tuto akci jsme dostali pět milionů z ministerstva financí. Musíme je utratit do konce roku,“ dodává Michal Kortyš. Radní věří, že obě nové křižovatky zklidní dopravu ve městě. Přesto před lety váhali, jestli kruháč nebo semafory. „Zjistili jsme, že nehody na kruhových objezdech nejsou tak dramatické jako na světelných křižovatkách. Navíc pokud vypadne elektřina, je to u semaforů poměrně velký problém,“ tvrdí místostarosta Jan Janeček.


Komplikace na průtahu městem ale zaznamenávají řidiči již nyní. Kontroly nadchodů totiž ukázaly závažné problémy. „Hrozilo odpadávání částí říms na vozidla. Musíme je co nejrychleji opravit. Až do srpna budou postupně uzavírány dva krajní nebo vnitřní jízdní pruhy u obou nadchodů,“ sdělil Pavel Jiráň. Motoristé musí mít při průjezdu Litomyšlí pevné nervy a dostatek trpělivosti.